İspanya Odası bu yıl için büyümeyi yüzde 2,4’e çıkardı ancak 2024’te yüzde 1,6’ya düşürdü

İspanyol Ticaret Odası Bu yıl ekonominin büyümesini artırdı %2,4’e kadarEylül ayında tahmin edilenden onda üç daha fazla, ancak tahmini onda bir oranında düşürdü gelecek yıl için %1,6’ya kadar. Bu güncellemeyle, José Luis Bonet’in başkanlığını yaptığı kuruluş, bu yıl büyümeyi artıran, bir sonraki yıl ise düşüren çoğu çalışma hizmeti ve organizasyonunun trendini takip ediyor.

Bu yılın son çeyreğine bakıldığında ise ilk hızın %0,6’sına kıyasla %0,2’lik bir yavaşlamaro. Her neyse, bu yavaşla “İspanya’nın büyümeye devam etmesini engellemiyor Avro bölgesi ülkeleri ve bir bütün olarak Avrupa Birliği ortalamasının üzerinde”. 2023 için planlanan ilerleme, “büyük ölçüde kamu sektörünün, Yeni Nesil fonlarla finanse edilen programlar, Odaya göre.

Tüketim ve yatırım

Öte yandan her ikisi de özel tüketim ve yatırım“Yüksek büyüme nedeniyle geçen yıla göre çok daha mütevazı büyüme oranları sunacak” şişirme ve yükselişi faiz oranları“. İspanya’nın ana pazarlarındaki – özellikle de ihracatın %64’ünü yoğunlaştıran Avrupa Birliği’ndeki – talepteki düşüş, “2023’te ihracata yalnızca yüzde onda altı oranında katkıda bulunacak olan dış sektörün davranışına yansıyacak. Ekonominin büyümesi 2022’deki 2,9 puana göre gerçekleşti”.

Evrimi yabancı sektörŞimdiye kadar büyümenin itici güçlerinden biri olan büyümenin, 2024 yılında daha da mütevazı olacağı tahmin ediliyor. bu sadece yüzde onda birine katkıda bulunuyor neredeyse tamamıyla ekonominin bir bütün olarak büyümesine bağlı olacaktır. iç talepbu örgütün analizine dikkat çekiyor.

Her halükarda, enflasyon oranındaki büyümede beklenen yavaşlamanın yanı sıra faiz oranlarındaki öngörülebilir istikrarın, en azından bu seviyelere “benzer seviyeleri” korumak için hem özel tüketimin hem de iş yatırımlarının lehine olması bekleniyor. bu tatbikatın”. Buna karşılık, “gerekli kontrol altına alma kamu açığıAvrupa mali kurallarının uygulanmasına dönüş nedeniyle önümüzdeki yıl kamu harcamalarındaki en küçük artışı belirleyecek.”

Alakalı haberler

Enflasyonda ılımlılaşma eğilimi devam ediyor; 2023’te %3,7, 2024’te ise %2,7 artış. Bunlar, özellikle işlenmemiş gıda ve enerjinin hariç tutulduğu enflasyonun temelleri açısından bakıldığında hâlâ hatırı sayılır seviyeler (2023’te %6,3 ve 3,3). 2024’te %).

Göre çalışma piyasası2023, 2024’te de korunabilecek ortalama %12,4 işsizlik oranıyla sona erecek. Ekonomik yavaşlama işgücü piyasasına aktarılacak ve bu da büyümeyi yavaşlatacak, ancak 2023 ile 2024 arasında bir miktar düşüş yaşanabilir. yarım milyondan fazla tam zamanlı iş yaratmak.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir