İspanya ve Portekiz, Vigo ve Porto arasındaki AVE için son tarihler konusunda “çatışıyor”

Bu, yirmi yıldan fazla bir süredir ortaya çıkan bir projedir, ancak bu noktada, ne zaman tamamlanacağı hala çok belirsizdir. arasındaki bağlantı Vigo ve Porto hızlı trenle. Dün, İspanya ve Portekiz hükümetlerinin üst düzey yetkilileri, birbirlerini son teslim tarihlerine uymamakla suçlayarak belirsizliğin artmasına biraz daha katkıda bulundu. O Porriño’da, Eixo Atlántico del Noroeste ve İspanyol Ulaştırma Birliği tarafından düzenlenen ve Atlantik Demiryolu Koridoru’nun komisyon üyesinin de katıldığı bir ulaştırma ve lojistik ağları gününde düzenlenen etkinlikteydi. José Antonio Sebastian Ruizve Portekiz Altyapıdan sorumlu başkan yardımcısı, Carlos Fernandes. İkili yuvarlak masa toplantısı yapmasa da basına konuştu ve komşu ülkenin ilerleyişini sorguladı.

Aynı zamanda komşu ülke de acı çekti. siyasi deprem Bu, AVE’nin Vigo ile bağlantısının ana savunucularından biri olan ve ona Lizbon-Madrid koridoru karşısında öncelik veren başbakan António Costa’nın istifa etmesine yol açtı.

Son teslim tarihleri

Sebastián Ruiz, trenlerin Portekiz yolculuğuna devam etmek için Redondela’ya geri dönmek zorunda kalmasını önleyecek olan güney demiryolu çıkışının 2030’dan önce tamamlanacağına dair güvence verdi, ancak Portekiz tarafındaki altyapının ne zaman hazır olacağını merak ediyorum İspanyol hattına süreklilik kazandırmak. Medyaya bu şekilde duyurdu. Ayrıca orada, Portekiz Altyapıdan Sorumlu Başkan Yardımcısı, Portekiz Hükümeti tarafından Galiçya’ya yapılacak AVE’nin inşası için yürütülen çalışmalara dikkat çekti ve İspanyol tarafının da çalışmaların İspanya’dakiyle aynı zamanda tamamlanmasını umduğunu belirtti. Portekiz tarafı.

Komiser, önümüzdeki yıllarda Atlantik Koridorunda gerçekleştirilecek yatırımların 16 milyar eurodan fazla olacağını tahmin ederek, bu rakamın Akdeniz Koridorunda harcanacak yatırımlardan yaklaşık 5 milyar daha fazla olduğunu iddia etti. Ancak şimdilik güney çıkışının ve Portekiz ile AVE’nin anlaşmaya dahil olmadığını hatırlattı. “temel ağ” Yürürlük tarihi 2030 yılı olan ancak Avrupa ulaştırma ağının “genişletilmiş temel ağ”ufku 2040’a kadar uzanıyor.

Bir ağ ile diğeri arasındaki temel fark, takvime ek olarak, Devletlerin son başvuru tarihlerini kısaltma konusunda özerk olmasına rağmen, kendilerinin finanse etmek için erişebilecekleri Avrupa fonlarının miktarında yatmaktadır.

Temel ağa git

Her halükarda Sebastián Ruiz, merkezi yönetimin Brüksel’den bu altyapıyı “temel ağa” dahil etmesini isteyeceğinin güvencesini verdi. 2030’da faaliyete geçmesi için, Avrupa Birliği Konseyi’nin İspanya başkanlığından yararlanarak 31 Aralık’tan önce onaylanması için çaba harcıyoruz.

İspanya’nın Vigo’nun güney çıkışını 2030 yılına kadar hazır hale getirmek amacıyla yürüttüğü çalışmalarda ısrarcı olduktan sonra Portekiz tarafının başına neler geleceğini merak etti: “İspanya ödevini yapıyor. Peki Portekiz tarafı? bu büyük bir soru. Portekiz tarafında ise yüksek hız ne zaman gelecek?’ diye ısrar ederek Galiçya’nın A Coruña’dan Vigo’ya kadar yolcular için yüksek hıza sahip olduğunu, Portekiz’de ise henüz inşa edilmiş bir kilometre bulunmadığını belirtti.

Portekizce versiyonu

Portekiz Altyapıdan Sorumlu Başkan Yardımcısı ise Portekiz tarafındaki yük koridorunun halihazırda tamamlandığını, yolcu koridorunun ise henüz tamamlanmadığını açıkladı. Atacağı adımları özetledi Hükümet yüksek hızın sınıra ulaşmasını sağlayacak Galiçya ile “2030’ların başında”, çünkü şu anda yolcu hizmetleri “rekabetçi değil” çünkü Vigo ile Porto arasındaki yolculuk neredeyse iki buçuk saat sürüyor.

Fernandes’e göre Portekiz Hükümeti, çalışmaların 2027 veya 2028’de başlayacağını ve önümüzdeki on yıl içinde ancak 2040’tan önce biteceğini öngörüyor. Ancak, aynı zamanda İspanyol tarafına da işaret ettibu bağlantının ancak her iki ülkenin de kendi bölümleri tamamlandığında tamamlanacağı konusunda ısrar ediyor.

RO-RO terminalindeki demiryolu

Alakalı haberler

Diğer konuların yanı sıra, A Coruña, Vigo ve Marín limanlarından temsilcilerin hazır bulunduğu sonraki yuvarlak masa toplantısında Sebastián Ruiz, demiryolunun Olívic limanının ro-ro terminaline varmasına açık olduğunu belirterek, Vigo Liman İdaresi ve Stellantis’in kendisi yıllardır şikayette bulunuyor.

Vigo Limanı tarafından yürütülen çalışmalara değer verdi ve “Kesinlikle katılmak” İspanyol Derneği’nin yaklaşımıyla Otomobil ve Kamyon İmalatçıları Birliği (Anfac), Vigo’nun otomobil terminalinde demiryolu bağlantısı bulunmayan birkaç yarımada limanından biri olmasından üzüntü duymaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir