İspanya’da satılan taze gıdanın üçte birini taşıyan Alicante şirketi Euro Pool System

Bir al Almeria’da domates hasadı 24 saatten daha kısa bir sürede süpermarkette satışa sunulacak Vigo Bu kolay bir iş değildir. Bir işçinin onu fabrikadan kestiği andan tüketicinin eline ulaşana kadar bu sebzenin sınıflandırma depolarından, dağıtım merkezlerinden ve kamyonlar, trenler ve hatta teknelerle taşınan farklı zincirlerin lojistik platformlarından geçmesi gerekiyor. Her parçanın tam olarak uyması gereken, kapların kendisinden başlayarak, alandan en iyi şekilde yararlanmak için gerekli standartları ve boyutları karşılaması gereken ve sürecin mümkün olduğunca otomatikleştirilebildiği bütün bir mekanizma.

Bu, satıldıkları meyve, sebze, balık ve eti taşımak ve çoğu durumda sergilemek için kullanılan yeniden kullanılabilir plastik kutuların tedarikinden sorumlu ana şirketlerden biri olan Euro Pool System gibi firmaların görevidir. ana süpermarket zincirleri. El Corte Inglés, Aldi, Caprabo, Consum ve Makro gibi firmalarla çalıştıkları İspanya örneğinde, Şirketin hisselerinin yaklaşık %35’i yoğunlaşmıştır. pazar, Şirketin Güney Avrupa direktörü Bartolomé Saro’ya göre bu, büyük perakendecilere ulaşan tüm taze gıdaların üçte birinden fazlasının ambalajında ​​seyahat ettiği anlamına geliyor.

Yaklaşık 125 milyon yıllık kiralamaya karşılık gelen bir yüzde ve buna her şeyi eklememiz gerekiyor İspanyol üretim alanlarından ana tedarik zincirlerine gönderilen hacim süpermarketler Avrupalı ​​şirketler 300 milyondan fazla kiralama ekledi Ticari direktör Niko Matheve’e göre ülkemizde.

“Tedarikçilerine kutularımızı kiralamaları gerektiğini söyleyen süpermarketler ile anlaşma yapıyoruz. Bu sayede ürünler standart ambalajlarda lojistik platformlarına ulaşıyor ve gönderilen siparişlerin oluşturulması işlemi hızlandırılıyor. Saro, “Birçok mağazanın zaten otomatikleştirdiği bir süreç” diyor. Boşaldıktan sonra, Euro Pool System, ülke geneline dağıttığı depolarda veya platformlarda kutuların geri kazanılmasından ve yeniden kullanılmak üzere yıkanmasından kendisi sorumludur. Döngüsel ekonominin açık bir örneği olarak, anlaşmaya vardığı zincirlerden biri.

Katlanabilir ve kodlu

Modellerin katlanabilir olması dönüş yolculuğunda yer kullanımını azaltırAyrıca her kutunun nerede olduğunu ve içeriğini her zaman bilmenizi sağlayan ve süpermarket platformlarındaki görevi de kolaylaştıran bir barkodla işaretlenmiştir.

Euro Havuz Sisteminin kökeni 90’lı yılların başına, Belçika tarım-gıda kooperatiflerinin kurulduğu döneme dayanmalıdır. Hollanda ve Almanya, bölgedeki ana süpermarket zincirleriyle birlikte, ürünlerinin dağıtımı için lojistik süreçlerini optimize etmelerine olanak sağlayacak bir standart oluşturmaya karar verdi. Bir sonraki adım, diğer ülkelerden gelen gönderilerde de aynı standardın kullanılmasını ve yerel zincirlerde uygulanmasını sağlamaktı.

Şirketin İspanyol yan kuruluşu böyle doğdu, karargahı burada kurulmuş olan Alicante 1998 yılında Portekiz, İtalya, Hırvatistan ve Yunanistan’ın da aralarında bulunduğu tüm Güney Avrupa’daki işlerin yönetilmesinden sorumludur.– Avrupa dışı pazarların yanı sıra Türkiye, Güney Afrika ve Fas’ın da öne çıktığı pazarlar. İkincisinde, ülkenin kıta çapındaki kuruluşlara tedarik sağlamada elde ettiği patlama göz önüne alındığında, yakında yeni bir şirket kurulacak.

İspanyol yan kuruluşunun cirosu geçen yıl 195 milyon euroya ulaştıŞirketin bizzat sağladığı rakamlara göre yedi milyon avroyu aşan bir kâr elde etti. Genel merkeze ek olarak firmanın, Barselona, ​​​​Bilbao, Madrid, Valensiya, Murcia’da olmak üzere ulusal bölge genelinde yedi ve Portekiz’de iki deposu daha bulunuyor. Toplamda 250’ye yakın çalışanın çalıştığı bir tesis.

Sürekli yenilik

Alakalı haberler

İnovasyon alanında, örneğin mağazadaki ürünün daha iyi görülmesini kolaylaştırmak ve bunların üretimi için gereken plastik miktarını azaltmak amacıyla kutuların tasarımında yapılan iyileştirmelerin yanı sıra, şirket kararlı bir şekilde bu seçeneği tercih etti. sözde tanıma teknolojileri tarafından. Böylece yapay görüş yayları kullanarak tesislerine giren her kutuyu otomatik olarak kaydedebiliyor ve taşıma döngüsü boyunca takip edebiliyorlar..

Euro Havuz Sistemi ayrıca, özellikle kutuların boş iadesi konusunda karbon ayak izini azaltmak ve kendi lojistik maliyetlerini iyileştirmek için önlemler almıştır. Faaliyetin, kutuların tamamen katlanabilir olmasından kaynaklanan yer tasarrufuna rağmen, yılda 40.000’den fazla kamyonun trafiğini oluşturduğu bir aşaması.. Firma bunu azaltmak için Transfesa ile güçlerini birleştirdi ve taze ürünleri Avrupa’nın farklı destinasyonlarına taşıyan ve dönüşte şirketin kutularını getiren bir demiryolu hizmeti olan CoolRail’i başlattı. Karbondioksit emisyonlarının %36 oranında azaltılmasına katkıda bulunan bir önlem.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir