İsrail ile Gazze arasındaki savaşın başlamasının ardından gaz fiyatı yüzde 40 arttı

Arasındaki savaş İsrail ve Gazze odağı tekrar konuya koydu enerji. Yağ ve gaz artışlar kaydettiler uluslararası teklifler hafta başından beri. Böylece varil petrol BrentAvrupa’da bir referans olan 6,7’lik bir artış elde etti% ile karşılaştırıldığında 89,95 dolara kadar 84,25$ oturumun geçen Cuma günü kapandığı yer. Bu arada, gaz Avrupa referans pazarında hızla yükseldi Hollanda TTF’si— A %40e kadar Megavatsaat (MWh) başına 53 Euro.

Bu durumda gerilim jeopolitikUzmanlar bir parçanın koptuğunu ekliyor Finlandiya’daki gaz boru hattı 2024’ün başına kadar faaliyete geçmeyebilirsonrasında böyle bir toparlanmayı tetikleyecek olan iki haftalık düşüş.

Etkisi hissedildi ışık, haftalık bir artış biriktiren %28 bu cumartesi için yerleştiğinde MWh başına 135,13 euroO En yüksek fiyat başından beri kayıt yapan Mart. Elektrik fiyatı bulaşıcı Elektrik piyasasının devlet tarafından yönetilmesi nedeniyle gaz fiyatının marjinal sistem Buna göre en pahalı teknoloji geri kalanların fiyatını belirleyen teknolojidir ve bu genellikle kombine çevrimler, gaz yakan veya hidrolik enerji santralleri, öncekileri referans olarak kullananlar.

Bu ekonomik toparlanma aynı zamanda ABD’nin uyarısıyla da örtüşüyor. Uluslararası Enerji Ajansı (IEA) bu hafta bir risk beklendiğini Bu hammaddenin önümüzdeki aylarda fiyat artışı. “Özellikle fiyat dalgalanması riski Soğuk kış, Bu endişe kaynağıdır. Avrupa’nın gaz depolama tesisleri kış ısıtma sezonuna %96 kapasiteyle girdi. Ancak bu, özellikle olağanüstü soğuk havalarda sezon boyunca istikrarlı fiyatların garantisi değildir.” OECD’nin enerji kolu Salı günü yayınladığı bir raporda şunları söyledi.

Yardımın sonu

Fiyat kaymasını önlemek için gazdan elektriğeHükümet, enerji santralleri için bu hammaddenin maliyetini sınırlayan sözde ‘gaz kapağı’ tasarladı, ancak o zamandan beri şubat ortası çalışmıyor Hammadde fiyatını bu referansın altında tutarak (tavan MWh başına 40 Euro’dan başlamış olmasına rağmen, şu anki MWh başına 62,8 Euro’ya yükseldi).

Üstelik hem elektrik hem doğalgaz faturaları bir şekilde müdahale etti aylardır, onunla vergiler Hem KDV’nin yüzde 5’e düşürülmesi, hem de yüzde 0,5 oranında uygulanan Elektrik Özel Vergisi’nin düşürülmesi ve elektrik üretimine uygulanan yüzde 7’lik verginin askıya alınması nedeniyle asgari seviyeye ve sınırlı artış Müşterilerin durumunda düzenlenmiş gaz oranı (TUR), ancak tüm bu önlemler Aralık 31 Hükümet henüz bu durumun gerçekleşip gerçekleşmediğini açıklamadan uzayacak.

Farklı aşamalar

Alakalı haberler

Tek fiyat elektrik fiyatı daha yüksek kalır Hükümet tasarruf önlemlerinin çoğunu uygulamaya koyduğunda, çünkü ilk yardım verilecek2021’in ortalarında. Daha sonra ortalama yaklaşık MWh başına 83 euroEkim ayında ise MWh başına 112 euroKDV’nin yüzde 21’den yüzde 10’a çıkarılması ve yüzde 7’lik üretime ara verilmesiyle ilk kez makbuzun düşürülmesine karar verildi.

Ama durum gaz Eğer farklıysa, gaz maskesi (Haziran 2022 ortası) MWh başına 80 Euro civarındaydı, faturadaki KDV indirimi açıklandığında (Eylül 2022) bu rakam yaklaşık MWh başına 200 Euro’nun üzerinde.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir