İşte hükümetin önerileri

Çalışma ve Sosyal Ekonomi Bakanlığı CCOO, UGT, CEOE ve Cepyme’ye çağrıldı Önümüzdeki Perşembe günü, bu yasama organında koalisyon hükümetinin ilk tedbirlerinden biri olacak olan, Executive kaynaklar tarafından Europa Press’e doğrulandığı üzere, asgari mesleklerarası ücretteki (SMI) artışı ele alacak.

SMI şu anda şurada bulunmaktadır: On dört ödeme için ayda 1.080 Euro Hükümet ise 2024 yılına kadar yeniden artırmayı planlıyor. Ticari kuruluşlar bu miktarın yeniden artırılmasına karşı değil ama Artışların yüzde 3 ile sınırlı kalmasını istediler hem 2024 hem de 2025’te bu yaklaşım ne ikinci başkan yardımcısı ve Çalışma Bakanı Yolanda Díaz’ı ne de sendikaları ikna etmedi.

Díaz, iş teklifini dikkate alacağına dair güvence vermesine rağmen, SMI satın alma gücünü kaybedemez. Bu anlamda birkaç gün önce Kasım ayında yıllık enflasyonun %3,7 ile %3,8 arasında değişeceğini, dolayısıyla işveren sendikasının önerdiği %3’ün üzerinde olacağını hatırlatmıştı.

UGT ve CCOO aynı zamanda CEOE’nin SMI’daki artışa ilişkin teklifinin “yetersiz” olduğunu düşünüyor ve artışın belirlenmesinde yalnızca genel TÜFE’nin değil, aynı zamanda gıda gibi temel ürünlerin fiyatlarının gelişiminin de hesaba katılmasını savunuyor. .

UGT ve CCOO bunun “yetersiz” olduğuna inanıyor

CEOE tarafından önerilen yol haritası, SMI’nın 2024 yılına kadar %3 oranında artırılmasını içeriyor; bu rakam şu anki on dört ödeme için 1.080 Euro’dan Aylık 1.112,4 eurove 2025 yılına kadar %3’lük bir artış daha uygulayın, bu da o zamana denk gelecektir 1.145,77’de aylık. Her iki durumda da sendikalarla yapılan sözleşmede bu yıllar için öngörülen garanti maddesi geçerli olacaktır.

Ancak sendikalar SMI’nın şunları sağlaması gerektiğinin bilincindedir: “Asgari yeterlilik ve onur” Avrupa Sosyal Şartı’nda belirtildiği gibi (ortalama maaşın %60’ı), dolayısıyla SMI’daki artışları AENC’de mutabakata varılanlarla ilişkilendirmeyi uygun görmüyorlar.

Alakalı haberler

“AENC, aşağıdakilerle bağlantılı maddeleri içerir: enflasyonun gelişimiSendikalar bu hafta yayınlanan bir bildiride, toplu sözleşmelerde yaygın olan ancak asgari ücrette uygulanması zor olduğunu vurguladı.

UGT ve CCOO, SMI’daki artışın Avrupa Sosyal Şartı’nın talimatlarına uygunluğu garanti etmesi, yani 6’ya eşdeğer olması gerektiğini düşünüyor.Ülkedeki ortalama maaşın %0’ı, PSOE ve Sumar arasındaki yatırım anlaşmasında belirtildiği gibi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir