İtalya, oranları artırdıkları için Enel, Eni, Iberdrola ve diğer enerji şirketlerine 15 milyon dolar ceza kesti

İtalyan Rekabet ve Piyasa Otoritesi yaptırım uyguladı 15 milyon avroyu aşan para cezası ile Enel Energia, Eni Plenitude, Acea Energia, Iberdrola Clienti Italia, Dolomiti Energia ve Edison Energia benimsediğin için agresif iş uygulamaları tüketicileri koşullandırarak zamları kabul et elektrik ve doğalgaz fiyatları.

Ciddi kritik sorunlarla karakterize edilen bir bağlamda enerji sektörüNihai tüketicilere yönelik maliyetlerde önemli artışlarla birlikte, standart bir yasaklanmış artışlar elektrik ve gaz arz fiyatlarında tek taraflı değişiklikler 10 Ağustos 2022 – 30 Haziran 2023. Ancak söz konusu dönemde altı enerji şirketinin kullanıcılara mektup göndererek fiyat değişikliklerini kabul etmelerini talep eden bu durum, müşterilerinin faturalarında ciddi artışlara neden oldu.

Özellikle, Enel ve Eni -10 milyon ve 5 milyon lira para cezası kesilenlere- tek taraflı olarak değiştirilmiş tedarik fiyatlarının üzerinde dört milyon tüketici dayalı sözleşme maddeleri Bu, seçilen ekonomik teklifin fiyatları sona erdiğinde, şirketlerin kendi takdirlerine bağlı olarak oranları değiştirip değiştirmeyeceklerine ve ne zaman değiştireceklerine karar vermelerine olanak tanır.

Böylece müşteriler, birkaç yıl sonra bile ekonomik teklifin sona ermesi, Enel ve Eni’nin nihai tüketici tarafından bilinen bir son tarih olmaksızın fiyatları artırdığını belirten mektuplar aldı. Enel’e verilen 10 milyon dolarlık para cezası davasında, Tüketici Kanunu’nun değişmesinden bu yana ilk kez kanunun azami sınırının uygulandığını da belirtmek gerekiyor.

Kendi adına, Acea ve Dolomiti Yasağın yürürlüğe girmesinden önce gönderilen tek taraflı fiyat değişikliği bildirimlerinin, 90 günlük bildirime uyulmaksızın gönderildikten 10 gün sonra sona ereceğini değerlendirdiler. Bu nedenle bu şirketler, fiyatları son teslim tarihinden önce, hatta Acea örneğinde yasaya aykırı olarak tek taraflı değişiklikler yaparak artırdılar. Bu nedenlerle yaptırımlar 560.000 Euro ve 50.000 Eurosırasıyla.

İberdrola25.000 euro para cezasına çarptırıldı, Mayıs’tan Ekim 2022’ye kadar tehdit içeren mesajlar gönderdi sözleşmenin feshi Ekonomik koşullar kötüleşirken yeni bir tedarik sözleşmesinin kabul edilmemesinden kaynaklanan aşırı külfet nedeniyle. Bu davranış aynı zamanda amaçlanmıştı kararnamenin 3. maddesini atlatmakTüketicilere fiyat artışının tek taraflı değişimini kabul etmeleri yönünde baskı yapılıyor.

Alakalı haberler

Nihayet, edison fiyat artışını sözleşmede belirlenen oranlar sona ermeden uyguladı. Şirketin müşterilerine hizmet verdiği göz önüne alındığında ve marjinal sayı İlgili tüketicilere yasal minimum 5.000 Euro’luk sınır getirildi.

Bu bilgilere dayanarak, Eni Bolluk Europa Press’e “davranışının adilliğini yeniden teyit ettiği ve itiraz hakkını saklı tutarak Otoritenin kararını analiz edeceği” güvencesini verdi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir