karizmatik bir liderin düşüşü ve dönüşü

Cumartesi günü bir haber geldi: 2015 yılında kurduğu ve yapay zeka geliştirmede en gelişmiş şirketlerden biri olan (kendisi ChatGPT projesi) OpenAI’nin o zamana kadar CEO’su olan Sam Altman, yönetim kurulu tarafından kovuldu. şirketinizin.

İşten çıkarıldığı video konferansla kendisine duyuruldu. Şirketin başkanı ve aynı zamanda kurucusu olan Greg Brockman, OpenAI’deki görevinden alınacak bir sonraki kişi oldu. Yönetim kurulunun argümanı her iki yöneticiye olan güven kaybıydı.

Haber çıktıktan sonra OpenAI çalışanları ayrılmakla tehdit etti (ve bazıları bunu yaptı). Altman’ın Microsoft tarafından AI alanının geliştirilmesi için imzalanması da dahil olmak üzere beş gün süren çekişmelerden sonra, 360⁰ baskının ardından (piyasalar protesto etti, rekabetten yararlanmak istedi, çalışanlar memnuniyetsizliğini dile getirdi) ortaya çıktı. ), yönetim kurulu geri adım attı ve Sam Altman ve Greg Brockman OpenAI’ye geri döndü. Ancak onu kovan konsey dışarıda bırakıldı.

Karmaşık ve travmatik

Bir CEO’nun veya CEO’nun yönetim kurulu tarafından görevden alınması şirket için karmaşık ve neredeyse her zaman travmatik bir süreçtir. Şirketin ve hissedarların çıkarlarına en uygun şekilde hareket etme sorumluluğuna sahip olan yönetim kurulu, genellikle performans sorunları (kötü mali sonuçlar veya stratejik uygulama eksikliği), yasa dışı veya etik olmayan davranışlar, çatışmalar gibi durumlar nedeniyle görevden alınmaya zorlanabilir. çıkar, stratejik yanlış hizalama veya güven kaybı.

Piyasalarda hızlı genişleme arayışına yeni finansal ortakların girmesinin, şirketin çoğunluk kontrolünü elinden alması nedeniyle kurucular için iki ucu keskin bir kılıç olabileceği dikkate alınmalıdır.

Bu kararlar özel bir önem taşır ve işten çıkarılan kişinin ana yöneticinin yanı sıra şirketin kurucusu olması durumunda güçlü kurumsal sonuçlar doğurur. 1985’te Steve Jobs ve Apple’da, bu hafta da Sam Altman ve OpenAI’de aynı şey yaşandı. Her ikisi de kurdukları şirketlerden kovuldu ve kendilerine geri döndü. Jobs örneğinde 12 yıl geçmesi gerekiyordu (1985’ten 1997’ye). Altman’ın görevden alınmasının ardından beş gün yeterliydi.

Her ikisi de bir şirketin servetinin son derece karizmatik bir kurucunun vizyonuna ve liderliğine nasıl yakından bağlı olabileceğini gösteren paradigmatik örneklerdir. Jobs’un yokluğunda Apple, ürün yeniliğiyle mücadele etti ve artan rekabetle karşı karşıya kaldı. Onun geri dönüşü ve tasarıma, yeniliğe ve aralıksız mükemmellik arayışına vurgu yapan etkileyici vizyonu, Apple’ın yeniden dirilişine ve ezici başarısına katkıda bulundu.

Liderlik ve karizma

38 yaşındaki Altman da karizmatik bir liderin özelliklerini taşıyor. ChatGPT’nin görünen yüzü ve yapay zekanın savunucu yüzü haline gelen onun ayrılışı şirkette ve pazarlarda kaosa neden oldu.

Altman, en önemli uluslararası teknoloji forumlarının düzenli kahramanıdır ve burada en yüksek dünya liderleriyle omuz omuzadır. OpenAI’nin kurucusu, yoğun ve hızlı bir şekilde uygulanmasına güvenerek, insanlığın gelişimine katkıda bulunacak bir araç olarak yapay zekanın yıkıcı vizyonunu savunuyor.

Bu vizyon, bu haftaya kadar sürecin daha kontrollü ve izlenen bir şekilde uygulanmasını tercih eden yönetim kurulunun vizyonuyla çelişiyordu. Altman’ın görevden alınmasına yol açan çatışmanın ortaya çıktığı yer burası gibi görünüyor. Daha sonra yeniden göreve getirilmesi ve tüm konsey üyelerinin görevden alınması, Altman’a zafer kazandırmış gibi görünüyor.

Stratejik uyum

Alakalı haberler

Bu bölümlerden, güçlü bir liderlik bağlamında, CEO-kurucu ve yönetim kurulu arasındaki stratejik uyum eksikliğinin genellikle güven kayıplarına yol açtığı ve bunun da bazen bu tür sert ve çoğu zaman aşırı duygusal kararları tetiklediği sonucuna varabiliriz. işten çıkarılma.

Jobs ve Altman’ın karizmatik liderliği ve iş vizyonlarının güçlü etkisi, yönetim kurullarının (daha muhafazakar) konumlarının üstesinden gelmeyi başardı. Zaman, Jobs’un stratejik vizyonunun doğru olduğunu kanıtladı. Altman’ın başına ne geleceği henüz bilinmiyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir