Katalonya’da her 10 kiralık evden ikisi Hazine’den kaçıyor

Her 10 olağan konut kiralamasından ikisi Katalonya’da beyandan kaçınıyorlar Vergi daireleri. Özellikle, bununla ilgili ortalama %20,9 Hazine teknisyenleri tarafından sunulan bir çalışmaya göre il düzeyinde, şu şekilde gruplandırılmıştır: Gesthabu Perşembe ve Cuma günleri arasında Barselona’da düzenlenen kongre sırasında.

Barselona eyaletinde, net kira getirisiyani harcamalar düşüldükten sonra ve kişisel gelir vergisinde planlanan indirim uygulanmadan önce elde edilen tutar, 2021’de (mevcut en son veriler) 5.700 avroya yükseldi; bu da toplumun tamamı için 5.300 avroluk ortalamanın üzerine çıktı.

Lleida göreceli olarak (%31,9) beyan edilmemiş daimi ikametgah kiralarının en yüksek olduğu il olurken, Barselona ili en düşük (%19,2) il oldu; ancak mutlak anlamda en kalabalık ve en fazla kiraya sahip olan il oldu. ilkinde 20.425’e kıyasla daha fazla ev sahibi (346.680). Toplam, Katalonya’da bu tür gelir elde eden yaklaşık 450.000 kişi var.

Kırsal aktivite

Gestha’nın başkanı, Carlos Cruzado; ve genel sekreter, José María Mollinedo, bu rakamları yayınladı ve şeffaf olmayan kiralamalardaki eğilimin aşağı yönlü olduğunu vurguladı. Mollinedo, ortalama %20,9’un “%79,1’in kendilerini beyan ettiği anlamına geldiğini” vurguluyor. Lleida eyaletindeki gizli kiralamaların göreceli ağırlığı, ülkenin diğer bölgelerinde olduğu gibi kırsal faaliyetlerin daha fazla varlığına bağlanıyor.

Gestha şunu vurguluyor: düşüş eğilimi bu batık kirada meydana gelir. Nitekim yüzde oranının bir önceki yıla göre 0,3 puan arttığı Barselona eyaleti hariç Girona’da (-0,5 puan), Lleida’da (-1,2) ve Tarragona’da (-1) aksilikler yaşandı.

Haciena teknisyenleri bunu aşağıdaki gibi uygulanan önlemlere bağlıyor: elektrik tüketiminin kontrolü emlak sektöründe, kesintilerin kiracı lehine genelleştirilmesi veya kaydetme zorunluluğu kadastro referansı alışılagelmiş ikamet yeri.

Dolandırıcılığın önlenmesi

Aynı zamanda Kişisel Gelir Vergisi Kanunu’nun 23.2 maddesinde yapılan değişiklikle de ilgisi bulunmaktadır. vergi kaçakçılığının önlenmesiBu, vergi doğrulaması başladıktan sonra beyan edilmeyen gelir veya uygunsuz şekilde kesilen giderler için %60’lık indirimden yararlanmayı engeller.

Alakalı haberler

Ayrıca, kanunda yer alan değişikliklerin 2023 yılındaki etkileri nedeniyle maliklerin gizleme konusundaki düşüş eğiliminin devam edeceğini öngörüyorlar. konut hukuku. Ev sahiplerinin gelirlerindeki kişisel gelir vergisindeki genel indirimi yüzde 60’tan yüzde 50’ye indiren bu yeni düzenlemede, %90’a ulaşan sahiplere yeni indirimler sıkıntılı bölgelerde kira gelirinin korunması veya azaltılması durumunda ve kiracının yaşına bağlı olarak.

Hazine teknisyenleri ayrıca 2020 kişisel gelir vergisinde beyan edilen en yüksek net getiriyi de toplamaktadır. Galifa (Barselona), ortalama 11.927 avro ile 12 daimi ikametgah sahibinin bulunduğu; bunu takiben Vilopriu (Girona), 16 başvuru sahibi ve ortalama 11.365 Euro ile; Ve Cervià de les Garrigues (Lleida), 15 dosya ve ortalama 10.787 euro ile. Çok daha fazla katılımcının olduğu belediyeler sonuç olarak daha düşük ortalamalar göstermektedir. Bu durum Barselona115.116 kiraya veren ve 7.468 Euro net getiri ile veya Sitges (Barcelona), 2.505 başvuru ve ortalama 7.855 Euro net getiri ile.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir