Konut 2023’ü ara vererek kapatıyor ve belirsiz bir 2024 ile karşı karşıya

2023’ün sonuna sadece birkaç hafta kala, Emlak artışların yaşandığı bir yılı kapatmaya hazırlanıyor. faiz oranları ve finansman maliyetlerindeki artış fren satışları ve ipotekler, ancak mevcut arzın olmaması nedeniyle fiyatlar değil.

Para politikası ve makroekonomik durum göz önüne alındığında, konut sektörü belirsiz bir 2024 yılıyla karşı karşıya kalacak ve bu yıl içerisinde halen devam eden gelişmelerin etkisini de görmek zorunda kalacağız. küpeler Konut Hukukustresli alanlar için kira fiyatı endeksi gibi.

Uzmanların 2023 sonu için öngörüleri neler?

Bankinter satışların %14 oranında azalmasını bekliyor fiyatların yüzde 1 arttığını, işgücü piyasasının direnci, ana şehirlerdeki arz yetersizliği ve kira fiyatlarındaki artış sayesinde her şeye rağmen “şaşırtıcı derecede iyi” dayandığını vurguluyor.

İspanyol Değer Analizi Derneği (AEV) olduğuna dikkat çekiyor konut fiyatları Yüzde 6’nın üzerinde yükselişle kapanacak Yenisinde ve kullanılmış olanda %5 civarında bir büyüme gelecek yıl ılımlı olacak.

Fotocasa, oldukça hareketli geçen 2022’nin ardından operasyonlardaki düşüşe rağmen yılın 550.000 civarında satışla bitmesini, bunun da 2008’den bu yana en iyi yıllardan biri olmasını bekliyor ve yüzde 5’lik bir fiyat artışı bekliyor. Ayrıca, keskin düşüşe rağmen 2010’dan bu yana en iyi yıllardan biri olan 380.000 ipoteğe ulaşılabileceğini de hesaplıyor.

İdealist daha azından söz eder 600.000 konut satıldıBu da sayı olarak son 15 yılın en iyi tatbikatlarından biri olsa da yüzde 8 ile yüzde 10 arasında bir düşüş anlamına gelecek. Konut kredilerinde yıllık bazda yüzde 25’in üzerinde bir düşüş öngörülüyor.

Pisos.com, satışların bu yıl %10 düşebileceğini, ipotek firmasının %18, fiyatların %6 ve kira fiyatlarının %7 veya daha fazla artabileceğini tahmin ederken, Appraisal Society fiyatın 100.000 artışla kapanabileceğine inanıyor. %3,5 ila 1.850 Euro/m2.

Peki 2024’e kadar?

Bankinter şunu tahmin ediyor: Fiyatlar yüzde 2 düşecek ve işlemler %7 düşecek. Banka, 2025’ten itibaren Euribor’un ılımlı hale gelmesiyle fiyatların yeniden %1 oranında artacağını düşünüyor.

AEV’den, ikinci el konut fiyatlarının yüzde 3’e yakın, yeni konut fiyatlarının ise yüzde 4-5 civarında artacağı belirtiliyor.

Fotocasa, olağan pazar dinamiklerine dönüşle birlikte 450.000’den fazla satış öngörüyor fiyat artışlarının daha ılımlı da olsa devam ettiği görülüyor. İdealista, operasyonların yeniden faaliyete geçeceğini ve arz eksikliğinin fiyatlar üzerinde daha fazla baskı oluşturacağını umuyor.

Emlak acenteleri ise satın almaların %10 daha az olacağını ve fiyatların %1-3 arasında daha pahalı olacağını tahmin ederken, Pisos.com ipotekli konut kredilerinde alımlarda %4’e ve %11’e kadar bir düşüşün ılımlı olduğuna işaret ediyor. Fiyatlara gelince, satışta yüzde 2, kirada ise yüzde 1’e yumuşatılacağı belirtiliyor.

Yeni bir dönüm noktası mı?

Değerleme Derneği, mevcut gayrimenkul döngüsünün yakın bir değere yakın olduğunu ileri sürmektedir. Makroekonomik dalgalanma göz önüne alındığında yeni dönüm noktası ve para politikasındaki değişikliklere inanıyor ve oranlar yüksek kaldığı sürece operasyonların daralmaya devam edeceğine ve fiyatların düzeleceğine inanıyor.

CEU San Pablo Üniversitesi Ekonomi Profesörü Encina Morales de Vega, yeni inşaat teşvikinin 2008’deki balonun patlamasından bu yana en büyük duraklamayla karşı karşıya olduğuna ve fiyatların maksimumda olması ve maliyetin 200 bin doları bulması nedeniyle mevcut durumun sürdürülemez olduğuna dikkat çekiyor. finansmanı da kaydedin.

EAE İşletme Okulu’ndan, Javier Rivas fiyatların gelişimini şaşırtıcı buluyorBazı durumlarda ‘patlama’ sırasında kaydedilenleri aşan bu oranlar, sektörün birbirini takip eden oran artışlarından büyük ölçüde etkileneceğini ve bunun da fiyatlarda düşüşe neden olabileceğini ısrarla vurguluyor.

Alakalı haberler

Madrid Avrupa Üniversitesi’nden Profesör José Manuel Corrales, konut fiyatlarındaki artışın ılımlı olduğuna dikkat çekiyor ve yüksek enflasyon nedeniyle ekonomide soğuma sürecine gireceğimize inanıyor.

Şu anki gibi bir ortamda, ipoteksiz satın almalar ağırlık kazanıyor ve bu oran halihazırda toplamın %58’inden fazlasını temsil ediyor ve noterlere göre yabancıların toplam operasyonlardaki ağırlığı da %21 ile rekor kırıyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir