krize girmeden yavaşlamanın yılı

İspanya Merkez Bankası’nın yöneticisi, Pablo Hernandez de Cos; Avrupa Merkez Bankası (ECB) başkan yardımcısı, Luis de Guindos; ve hatta eski birinci başkan yardımcısı ve Ekonomi Bakanı bile, Nadia Calvino, Avrupa Yatırım Bankası’nın (EIB) başkanı olmak… 2024’te bir deneyim yaşayacağımız konusunda herkes hemfikir yoğun yavaşlama Kimse bir şey görmese de İspanyol ekonomisinin durgunluk veya kriz. Aslında, daha yavaş faaliyet temposuna rağmen, İspanyol ekonomisi büyümede Euro bölgesi ortalamasının üzerinde bir performans sergileyecek.

Tahminlerini aşağıya doğru (ve tüm çalışma hizmetlerinin yaptığı gibi 2023 tahminlerini %2,4’e kadar yukarıya doğru) revize eden sonuncusu ise, İspanya Bankasıbu da onu %1,6’ya yerleştirdi. Her halükarda bunlar, 2023’te %0,6 ve 2024’te %0,8 ile Euro Bölgesi’ndeki aktivite oranlarının iki katı olan aktivite oranlarıdır.

Yıl ilerledikçe, farklı kuruluşlar ve araştırma hizmetleri, özellikle 2023 yılı için %2’nin üzerinde bir iyileşme ile büyüme tahminlerini düzeltti. ilk üç aylık dönemde yaşanan sarsıntı; ve şu ana kadar güvendiği bazı etkenleri kaybedeceği için gelecek yıl için %2’nin oldukça altında bir kötüleşme söz konusu. dış sektör, İspanyol Ticaret Odası’ndan uyarıda bulunuyorlar.

Hükümet, tahminlerini bu yıl için %2,4 ve gelecek yıl için %2 olarak belirledi. Ana araştırma hizmetlerinin öngördüğüne göre gelecek yıl için aşırı iyimser.

2023 yılına ilişkin tahminlerin çoğu yukarı yönlü revizyonlarla örtüşüyor. 2023 mali yılı, ilk çeyrekte GSYİH’nın 2022’nin son çeyreğine göre %0,6, yıllık oranda ise %4,1 oranında artmasıyla güçlü bir başlangıç ​​yaptı. Ancak tüm bunlar Temmuz-Eylül döneminde ekonomideki artışa kadar yavaşladı. ikinci çeyreğe göre %0,3 ve bir önceki yılın aynı dönemine göre %1,8 oldu.

Calviño, Yönetim Kurulu üyesi olarak yaptığı son müdahalelerden birinde, belirsizliklerin devam ettiğini itiraf etti. jeopolitik istikrarsızlık ve teknolojik ve iklimsel dönüşümlerhaleflerinin uğraşması gerekecek.

Ama o değer verdi”işgücü piyasasının olağanüstü dinamizmiSosyal Güvenlik Kurumuna ait kayıtları bulunan, 21 milyondan fazla çalışanlayanı sıra “geçici istihdam oranında ciddi bir düşüş ve en yüksek üretkenliğe sahip sektörlerde istihdam ve ücretlerde artış.”

2024’te İspanya ekonomisi etkilenecek artan faiz oranlarının etkisiAvrupa Merkez Bankası’nın (ECB) enflasyonu yüzde 2 civarına çekmek amacıyla geçen yılın temmuz ayında başlattığı uygulama. Her halükarda, İspanya’da bu oran Aralık ayında zaten %3,1’e düştü; bu oran Şubat ayında ulaştığı %6’nın neredeyse yarısına denk geliyor.

Analistlere göre enflasyon, CaixaBank Research’e göre “son iki yıla göre daha az düzeyde olsa da” faaliyet üzerinde baskı yaratmaya devam edecek. Ve bu eğilim hızlanıyor gibi görünüyor. Aynı zamanda İspanya’nın ticari ilişkilerinin büyük bir kısmını sürdürdüğü euro bölgesindeki düşük büyüme de etkileyecek.

Referans olarak kullanılan bir diğer gösterge, ‘düşünce kuruluşu’ Funcas tarafından CECA’da gruplandırılmış eski fonlardan hazırlanan, 19 çalışma hizmetinin tahminlerini özetleyen ve Kasım ayında ortalama %2,4 veren göstergedir. 2023’te ve 2024’te %1,6.

2023 için en yüksek tahminler %2,5 ve 2024 için %2,1 olurken, en düşük tahminler sırasıyla %2,3 ve %1,2 oldu. 2023 ve 2024’te özel tüketimde eşit büyüme yaşanacağını, bu yeni yılda ise kamu tüketiminde düşüş yaşanacağını öngörüyorlar. Öte yandan yatırımlar artacak.

Sanayileşmiş ülkeleri gruplandıran OECD, tüm gelişmiş ekonomilerde olduğu gibi İspanya’da da 2024 yılına kadar yavaşlama olacağını doğruladı ancak faaliyet hızının “sağlam” kalacağının altını çizdi. Uluslararası Para Fonu’na (IMF) göre, her durumda, hem para fiyatlarındaki artışların etkisi hem de küresel ticaretteki azalmanın olumsuz etkileri olacak.

Alakalı haberler

Avrupa Komisyonu da İspanya’nın euro bölgesi ortalamasının üzerinde büyümeye devam edeceğini vurgulasa da aynı çizgide. Ama endişeleniyor kamu açığı, Ona göre bu GSYİH’nın %3’ünün üzerinde devam edecek. Hükümet, toplu taşıma ikramiyesinden temel ürünlerdeki KDV’nin kaldırılmasına kadar çeşitli kriz karşıtı önlemlerin kapsamını genişletmesine rağmen, 2023’ü %3,9 ve 2024’ü %3 ile kapatmayı planladı ve maliyetin yaklaşık 5,3 milyar olduğu tahmin edildi. Bu, Maliye Bakanı’nın artık birinci başkan yardımcısı olarak yöneteceği ekonomi ekibi için en büyük zorluk olacak. Maria İsa Montero, Yeni Ekonomi başkanının desteğiyle, Carlos’un Bedeni.

Tüketici fiyat endeksi (TÜFE) için, farklı kuruluşların ortalama tahmini 2023’te %3,7 (%3,1’de kapandı) ve 2024’te %3,3 oldu. Temel enflasyon için ise en yapısal olanı, bu gibi değişken unsurları hariç tutması nedeniyle işlenmemiş gıda veya enerji olarak tahmin bu yıl %5,9 (%3,8’de kapandı) ve gelecek yıl %3,3 olarak gerçekleşti.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir