Madrid, Devletin asgari ücreti artırmak yerine işçilere Sosyal Güvenlik primi vermesini öneriyor

Teklifin reddedilmesinin ardından CEOE Hükümet, Madrid Topluluğu Ekonomi, Maliye ve Çalışma Bakanı tarafından önerilen asgari ücret artışı üzerinde anlaşmaya varmak, Rocio Albertişverenleri desteklemek ve öneride bulunmak için ortaya çıktı Devlet Sosyal Güvenlik masraflarını sübvanse ediyor İşçilerin ücretini artırmak yerine ödeme yapması Asgari Mesleklerarası Ücret (SMI).

Europa Press tarafından bu Cumartesi günü medyaya yapılan açıklamalarda Albert, Hükümet ile sendikalar arasında SMI’nın 2024’te %5 artırılarak ayda 1.134 avroya yükseltilmesi yönündeki anlaşmayı “ciddi bir sorun” olarak değerlendirdi ve işverenler bu anlaşmaya katılmadı. ve Cepyme. “Eğer bir maaş belirlersen verimlilik marjı ve şirketlerin maliyetlerini yükseltiyorsunuz, sonuçta yaptığınız tek şey bu şirketlerin kapatılmasıdır” dedi danışman, “teklifler” olduğunu belirtti alternatifler“.

Diğer seçeneklerin yanı sıra Albert, devletin sübvansiyon yapma olasılığını da gündeme getirdi. Sosyal Güvenlik maliyeti İşçilerin maaş bordrolarında yüzleşmeleri gerekecek, böylece artış “%5 ile aynı olacak, ancak” işçiler buna katlanmak zorunda kalmayacak. şirketler ve bu nedenle çalışmaya devam edebilirler.”

Alakalı haberler

Çalışma Bakanlığı bu Cuma günü CCOO ve UGT ile asgari mesleklerarası maaşı (SMI) 2024 yılına kadar 14 ödeme için aylık 1.080 Euro’dan %5 oranında artırma konusunda anlaşmaya vardı. 1.134 euro. Bu anlaşma, nihayet İşveren dernekleri CEOE ve Cepyme katılmadı1 Ocak 2024’ten itibaren geriye dönük olarak uygulanacak 14 ödemenin her birinde 54 avroluk daha fazla artışı temsil ediyor.

Yeni SMI geçerli olacak Geriye dönük İşlemi tamamlandığında, duruşma ve kamuoyunun bilgilendirilmesi sürecinde yayınlanmasıyla başlayacak ve ardından kraliyet kararnamesi Bakanlar Kurulu tarafından onaylanacak. Hükümet, SMI’daki bu artışın üçte biri kadın ve genç olmak üzere 2,5 milyondan fazla insana fayda sağlayacağını tahmin ediyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir