‘Makro muhalefet’ sonrasında geçici görevlerin %90’ından fazlası Generalitat’ta kalıyor

Katalonya Generalitat’ıİspanya’daki diğer kamu idareleri gibi, şu anda personel tarafından işgal edilen yaklaşık 60.000 kamu işini istikrara kavuşturmak için iki yıldır bir makro süreç içerisinde yer alıyor. geçici. Geçtiğimiz Nisan ayında yaşanan kitlesel muhalefet fiyaskosu gibi tartışmalardan arınmış olmayan ve zayıf örgütlenme ve meydan okuma riski nedeniyle tekrarlanmak zorunda kalan bir yol.

Geçtiğimiz Cuma günü Katalan yönetimi, söz konusu sınavların final notlarını iş pozisyonu için katılan adaylara resmi olarak duyurdu ve gelecek hafta da aynısını memurlar için yapacak. Değerlendirmeler, önceki testlerin zaten işaret ettiği eğilimi doğruluyor: 10 yerden 9’u İstikrar için dışarı çıkarıldıktan sonra, Cumhurbaşkanlığı Bakanlığı tarafından EL PERIÓDICO’ya onaylanan geçici dengeye göre geçici işçi olarak görevlendiriliyorlar. Aynı verilere göre, stabilize personel yaklaşık 38.000 kamu çalışanı.

Las personas que no han superado el proceso de estabilización o que habiéndolo superado no han logrado plaza tendrán derecho a una indemnización equivalente a 20 días por año trabajado, con tope de 12 mensualidades, tal como establece la ley.

El sector público ha vivido durante décadas abusando de esa figura del interino para cubrir sus vacantes y tapar las largas y tortuosas convocatorias de empleo público, que entre que se anuncian y se acaban adjudicando pasan años. Así lo han acreditado múltiples sentencias del Tribunal de Justicia de la Unión Europea (TJUE), que acabaron forzando al Gobierno a legislar en consecuencia, activar la maquinaria de macro estabilizaciones y romper con una inercia histórica y especialmente acuciada tras los recortes de la década pasada.  

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir