Mercadona ve sendikalar yeni bir anlaşma üzerinde anlaştı ve taban maaş 1.500 avroyu aştı

Mercadona ile anlaştı sendikalar yeni toplu iş sözleşmesi önümüzdeki beş yıl için. Bazılarını etkileyecek 100.000 işçi Süpermarket zincirinin İspanya genelinde kullandığı, 1 Ocak 2024’te yürürlüğe girecek ve 2028’e (dahil) kadar sürecek.

Juan Roig’in mülkü ve merkezi şirketler, yüzde 2,5’lik bir tavanla da olsa, TÜFE arttıkça taban maaşları da artırmayı kabul etti. Fiyatlar bu seviyenin üzerine çıkarsa yönetim, şirket ve sendikalar tarafından ortak bir açıklamayla kamuoyuna açıklanan şirket tarafından kaydedilen sonuçlara bağlı olarak söz konusu artışı maksimum %6’ya kadar destekleyecektir.

Alakalı haberler

Yeni Mercadona anlaşması yürürlüğe girdiğinde, tam gün için asgari taban maaş ilk kez ayda brüt 1.500 avroyu aşacak. Bu da meslekler arası asgari ücreti %20 aşıyor.

Şirketin tamamlaması gereken bir diğer mutabakata varılan gelişme ise 2025 yılında azami çalışma gününün azaltılmasıdır. Kısa vadede, uzlaşma açısından taraflar, lojistik ve çevrimiçi satış depoları çalışanları için yılda sekiz tam hafta sonu dinlenme süresinin uzatılması konusunda anlaştılar. .

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir