MSC ve Maersk gibi büyük yük operatörleri Kızıldeniz’deki rotalarını askıya aldı

En büyük dört nakliye şirketleri dünyanın – İsviçre MSC ve Danimarkalılar Maerskve ayrıca Fransızlar CMA ve Şili-Alman Hapag-Lloyd— duyurdular süspansiyon boyunca yaptığı rotaların Kızıl DenizHamas’ın müttefiki olan Yemen’deki Husi isyancıların gemilerine yönelik saldırıların artmasının ardından. Bu dört şirketin birden fazla şirketi var. Küresel pazar payının %40’ı.

Sadece bir hafta Noel, Bu duyuru bölgedeki yük trafiğini tehlikeye atabilir Süveyş KanalıAkdeniz’i Kızıldeniz’e bağlayan bölge. Süveyş Kanalı da bunlardan biri en yoğun rotalar her gün dolaştıkları dünyanın 50’den fazla tekne“bu da onun temel rolünü gösteriyor” küresel mal ticareti nakliye şirketi Hapag-Lloyd’un X sosyal ağında (eski adıyla Twitter) açıklandığı gibi.

“Son dönemdeki yasa dışı saldırı dalgası, Uluslararası ticarete doğrudan tehdit ve Kızıldeniz’de deniz güvenliği” dedi İngiltere Savunma Bakanı Grant Shapps, sosyal ağda ticaret donanması“o bölgede.

AFP’ye göre, Birleşik Krallık Husilerin, Körfez’in önünde seyreden gemilere saldıracakları konusunda uyarmasının ardından bölgedeki deniz ticaret yollarının güvenliğine ilişkin “artan endişelere” yanıt vermek amacıyla Kasım ayı sonunda Körfez’e “HMS Diamond” savaş gemisini göndereceğini duyurmuştu. the Yemen sahili Gazze Şeridi’nde İsrail ile Hamas arasındaki savaşa yanıt olarak İsrail’le bağları var.

Nakliye şirketlerine saldırı

Son haftalarda çok sayıda füze ve insansız hava aracı yıkılmış Bölgede devriye gezen Amerikan ve Fransız savaş gemileri tarafından. Ancak saldırılar bu haftanın sonunda yoğunlaştı ve hatta ülkeyi doğrudan etkiledi. ticari devler.

MSC Cuma günü gemiye saldırı olduğu bildirildi konteyner gemisi MSC PALATIUM III. olmamasına rağmen Yaralı olması ve gemideki hasarın “sınırlı” olması üzerine şirket, gemiyi transit geçmeme kararı aldı. Süveyş Kanalı Çalışanlarının “can ve güvenliğini korumak” amacıyla “Kızıldeniz’den geçiş güvenli olana kadar” “doğu veya batı yönünde”.

Dev Maersk, Cuma günü de gemilerinin stratejik Boğaz’dan geçişine aynı tepkiyi veren saldırılara maruz kaldı. Bab al Mendab, AFP’ye göre bu rotanın “bir sonraki duyuruya kadar” askıya alınması. Alman armatör ise Hapag Lloyd Teknelerden birinde “tanımlanamayan bir cisim” çarpması sonucu çıkan yangının ardından bölgeden geçiş en azından Pazartesi gününe kadar geçici olarak askıya alındı.

“CMA CGM Grubu derinden endişeli Kızıldeniz bölgesinde son zamanlarda ticari gemilere yapılan saldırılar nedeniyle. Geçtiğimiz birkaç gün boyunca gittik önleme tedbirlerinin artırılması Bu sularda seyreden gemilerimizin ve mürettebatımızın güvenliğini garanti altına almak. durum şu kötüleşen daha da fazla ve güvenlik kaygılarını artırıyor. Kızıldeniz’den geçmesi planlanan tüm konteyner gemilerimize güvenli bölgelere ulaşmaları ve güvenli sularda yolculuklarına ara vermeleri talimatını verdik. ani etki Bir sonraki duyuruya kadar,” Fransız grup bu Cumartesi günü duyurdu.

Afrika’yı dolaş

Alakalı haberler

Ana alternatif Süveyş’ten kaçınmak isteyen gemiler için Hint Okyanusu’nu geçmek ve Ümit Burnu (Güney Afrika) Afrika kıtasını Avrupa’ya sınırlayacak. Bu rota daha uzun olmasına rağmen, MSC’nin “bazı” hizmetlerle yapacağını geliştirdiği şey budur. uzun ve pahalı alternatifin Kızıldeniz’i geçeceğini ve Süveyş’i “birkaç günlüğüne” geçecek gemilerin “programlarını” etkileyeceğini söyledi.

MSC ve Maersk Dünyanın birinci ve ikinci konteyner operatörü konumundalar. %25 ortak ücret Platforma göre küresel pazarın Alfaliner, deniz taşımacılığı konusunda uzmanlaşmıştır. CMA CGM Bu üçüncüsü ile birlikte %12,80 Pazarın yüzde 10,80 ile Cosco takip ediyor. Hapag-Lloyd ile beşinci sırada yer alıyor %7 Pazardan.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir