Nadia Calviño’nun EIB’ye başkanlık etmek için hangi adımları atması gerekiyor?

Cumhurbaşkanı Birinci Yardımcısı ve Ekonomi Bakanı’nın aldığı önemli desteklerden biri de, Nadia Calvinokariyerinde Avrupa Yatırım Bankası’na başkanlık etmek (EIB) şuydu Almanya. Onay biraz zaman aldı ama sonunda şansölye Olaf Scholz desteğini açıkça ifade etti Pedro Sanchez Avrupalı ​​sosyalistlerin üç hafta önce Malaga’daki toplantısında. Bu oyunda yeterli olmayan iyi bir kart. Avrupalı ​​kaynaklar birkaç gün önce Calviño’nun “%60 ihtimal” Ana rakibi Avrupa Komisyonu başkan yardımcısı ve Rekabetten Sorumlu Başkan olan pozisyonu elde etmek, Margrethe Vestager, Eylül ayında seçimlere odaklanmak için geçici olarak görevden ayrıldı.

Berlin’in desteği sermayenin neredeyse %19’unu kontrol ediyor varlığın ve dolayısıyla oylamadaki ağırlığının önemi hayati önem taşımaktadır. Ancak diğer iki büyük AB ülkesinin kime oy vereceği de bir o kadar önemli: Fransa ve İtalya aynı oy yüzdesine sahip olanlar, %11’in biraz üzerinde Hollanda, Belçika ve Polonya’nın önünde dördüncü hissedar olan İspanya’nın elinde bulunuyor. Hükümeti Emmanuel Macron Brüksel’de İspanya’yı destekleyeceği varsayılmasına rağmen şu ana kadar konuşmadı. Bir tanesi Giorgia MeloniÖte yandan Bloomberg ajansının hafta başında bildirdiği üzere, adayını geri çekmesi halinde eski ekonomi bakanı olacağı yönündeki beklentiler düştü. Daniele Francooyununuz Danimarkalı liberale gidecek.

Her ikisi de başından beri Alman pilotun yerini alan büyük favorilerdi. Werner Hoyer Görev süresi yıl sonunda sona erdiğinde AYB’nin başına geçecek. Ancak ne İtalyan ne de Polonyalıların seçimleri ertelendiği için seçim ertelendi. Teresa Czerwinska İsveçli bile değil Thomas Ostro Hükümetlerin gerekli nitelikli çoğunluğa ulaşmasını engelleyerek yarıştan çekildiler. Kutunun tepesine tırmanmak için seçilen kişinin bir araya gelmesi gerekecek Sermayenin %68’ini temsil eden 18 üye devletin desteği Lüksemburg merkezli kuruluşun.

Her ne kadar bazı diplomatik kaynaklara göre şu anda “ne Calviño ne de Vestager’in yeterli oyu yok” Belçika maliye bakanı seçilecek Vincent van PeteghemEIB guvernörler konseyi başkanı olarak seçim sürecini yöneten Calviño’yu tercih etmeye ve onun adını diğer guvernörlere aday olarak önermeye karar verdi. “Bir kararı zorlamak”Aynı kaynaklara göre bu, 8 Aralık’ta Brüksel’de yapılacak Ecofin toplantısında kabul edilebilecek.

“Cumhurbaşkanının atanması için iki şart var: 18 lehte oy ve sermayenin yüzde 68’i. Son aylarda Bakan van Peteghem, valiler konseyine danıştı ve bu istişareler şunu gösterdi: Yalnızca Calviño’nun adaylığı bu iki koşulu karşılayabilirAvrupalı ​​kaynaklar, onaylanması halinde Calviño’nun 1 Ocak 2024’ten itibaren Lüksemburg’da yeni bir ofise yerleşmesine yol açabilecek kararın nedenini açıklıyor.

Zafer şarkısını söylemeden

Alakalı haberler

İspanyol Hükümeti iyimser, ancak olayları öngörmeden, müzakerelerde ve Avrupa siyasetinin labirentinde yol almada önemli bir şey. “Hükümet olarak her zaman birinci başkan yardımcısının adaylığının güçlü olduğunu belirttik ve kendisinin EIB gibi ağırlığı olan bir Avrupa kurumunda böylesine önemli bir pozisyonu işgal edecek ideal kişi olduğuna inanıyoruz. Her halükarda, ihtiyatlı kalıyoruz“, bu Perşembe günü, başlangıçta Santiago de Compostela’daki kayıt dışı ekonomi bakanları konseyi sırasında alınması gereken bir karara yanıt olarak belirttiler.

Merkezi Lüksemburg’da bulunan AYB, Avrupa Birliği’nin (AB) mali kolu gibidir; çünkü ana misyonu, hem içinde hem de dışında topluluk hedeflerine ulaşılmasına katkıda bulunan projelere finansman sağlamaktır. Şu anda Ukrayna’ya yönelik yardımı finanse etmek için Avrupa’nın ana aracıdır. Yeni Nesil kredilerin yönetiminde de önemlidir. 1958’deki kuruluşundan bu yana, Bankanın yedi başkanı vardı; hepsi erkekti ve hiçbiri İspanyol değildi; dolayısıyla Calviño, EIB’nin ilk kadın başkanı olabilir. Hissedarları AB Üye Devletleri olan ve Birliğe girişte katılımı AB’deki ekonomik ağırlıklarına (GSYİH olarak ifade edilen) göre dağıtılan tek bankadır (İspanya’nın katkısı %9,66).

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir