ÖLMEK İÇİN EMİLDİ | ABD, 16 yaşındaki göçmen işçinin ölümünden Mississippi’li kümes hayvanı çiftçisini sorumlu tuttu

Çalışma Bakanlığı’nın bu Salı günü bildirdiğine göre, Mississippi’deki (ABD) bir kümes hayvanı tesisinde güvenlik standartlarının bulunmaması, geçen Temmuz ayında bir makineyi temizlerken makineye sıkışan 16 yaşındaki Guatemalalı bir çocuğun ölümüne neden oldu. Devletler (DOL).

Duvan Pérez, 14 Temmuz gecesi Mississippi’nin Hattiesburg kentindeki Mar-Jac Poultry MS LLC tavuk işleme tesisinde öldü.

Soruşturmadan sorumlu DOL kurumu Mesleki Güvenlik ve Sağlık İdaresi (OSHA), bu Salı günü, bir yöneticinin bölgeyi denetlemesine rağmen şirketin güvenlik prosedürlerini takip etmediğini açıkladı.

Özellikle, temizlik sırasında istenmeden açılmasını önlemek için makinenin güç bağlantısı kesilmedi.

Atlanta, Georgia’daki OSHA bölge yöneticisi Kurt Petermeyer yaptığı bir açıklamada, “Mar-Jac Poultry, ciddi yaralanma ve ölümleri önleyecek güvenlik standartları mevcut olmadığında kullandığı makinelerin ne kadar tehlikeli olabileceğinin farkındadır” dedi.

Tuimuca köyünün yerlisi olan Pérez’in, San Marcos’un (Guatemala) Concepción Tutuapa belediyesindeki ölümü, şirket tarafından iki yıldan biraz fazla bir süre içinde kaydedilen ikinci ölüm oldu.

Petermeyer, “Şirketin eylemsizliği doğrudan bu korkunç trajediye yol açtı ve bu da pek çok insanın bu önlenebilir çocuğun ölümüne yas tutmasına neden oldu” diye ekledi.

OSHA, şirketi 14 ciddi ihlalle suçladı ve 200.000 dolardan fazla para cezası teklif etti.

DOL verilerine göre, çocuk işçiliği ihlalleri yıllar süren düşüşün ardından 2015’ten bu yana artıyor.

Alakalı haberler

Pérez ABD’ye çalışmak ve ailesine maddi yardımda bulunmak için gelmişti.

2023’te yapılan bir federal soruşturma, ülkede 100’den fazla reşit olmayan çocuğun yasa dışı olarak tehlikeli işlerde çalıştırıldığını ortaya çıkardı; bunlara, yakın zamanda 3 McDonald’s şubesinde çalıştığı keşfedilen ve aralarında 10 yaşında iki çocuğun da bulunduğu 300’den fazla reşit olmayan çocuk da eklendi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir