‘parke’de yüksek oranlar ve satışlar

çanta tereddüt et 10 Kasım 2023 Cuma. O Dağ keçisi 35 Önceki ayarlamaların ardından bir miktar toparlanma olsa da, önceki karların toplanması çerçevesinde bu Cuma günü %0,36 düşüşle 9.371,70 puana geriledi. Faizlerin yüksek olduğu, konut ve ofislere yönelik ihtiyatlı talebin olduğu bu ortamda görünümü orta derecede gri olan inşaat ve emlak sektöründe kırmızı rakamlar öne çıktı. 35 Dağ Keçisi değerinden 24’ü kırmızıyla sonuçlandı.

Avrupa Merkez Bankası (ECB) Başkanı’nın açıklaması şöyle: Christine LagardeÖnümüzdeki iki çeyrekte faiz oranlarının düşürülmeyeceği ekonomik ve hisse senedi piyasalarındaki zayıflığı öngörüyor. BME verilerine göre Ibex, yıl içinde %13,88 artmasına rağmen haftada %0,84 düştü. ABD Merkez Bankası Başkanı Jerome Powell’ın sabah saatlerinde olası bir faiz artırımına ilişkin açıklaması, beklemektense satmanın daha iyi olduğu fikrini destekledi. Operatörlerin ve yatırımcıların trendleri takip ettiğini, dalgadan faydalandığını (Radio Futura şarkısında olduğu gibi) hatırlamakta fayda var ve merkez bankaları tatili bozarsa kendinizi ikna etmekte ısrarcı olmanız tavsiye edilmez. Buna rağmen ‘parke’ üzerindeki bazı eylemler yeşil sayılarla sonuçlandı. Büyük değerler arasında Repsol %0,85 yükseldi; Telefónica, %0,41; Santander, %0,33. Inditex yüzde 0,67 ve BBVA yüzde 0,9 düştü. Seansın kırmızı feneri %4,86’lık düşüşle Grifols’a gitti.

İspanya borsa haftası, borsaya aktarılması zor olan siyasi gürültü ile gelişigüzel satın alma pozisyonları almaktan daha fazla duraklamayı davet eden göstergeler arasında belirli bir yorgunluk algısının yayılmasıyla sonuçlandı. Bu cuma alışın yükseliş, satışın düşüş aksiyomu uygulanmış olabilir ancak genel trendin çoklu trendlerden oluştuğu doğru ve her bir aksiyonun kendi içinde değerlendirilmesi tavsiye ediliyor. Dağ keçisi referansı aracılığıyla çeşitlendirmeyi tercih edenler için, Wall Street ile olan korelasyon mükemmel olmasa da hâlâ yandan bir bakış (ve bu kadar yükseliş karşısında korku).

Alakalı haberler

Son makroekonomik veriler ne Çin’de ne de Euro Bölgesi’nde iyimserliğe davetiye çıkarmıyor. Zayıflık belirtileri, çoğu İspanyol Ibex şirketlerinin müşterileri olan yakındaki sınırların aşılması durumunda açıkça ortaya çıkıyor. Perşembe günü 9.400 puanı aşan kayda değer artış, bu Cuma günü pek çok kişiyi kar almaya ve hedefleri yeniden düşünmeye davet etti. Yüksek faiz döneminin beklenenden uzun sürebileceği etkisi tüketim malları şirketleri, emlak şirketleri veya inşaat şirketleri için kötü haber. Lagarde ekonomiyi soğutmaya yönelik tedbirleri açıklayarak birçok risk alıyor ve bu da piyasaları soğuk bırakmıyor. Hisse senetleri sadece projelerle teşvik ediliyor ve sıkılıp temkinli satılıyor.

* Hisse senedi piyasasının kısa vadeli gelişimine ilişkin bu yorum, seans bilançosundaki verileri yazarın ve diğer analistlerin görüşleriyle birleştirmeyi amaçlamaktadır. Değişken gelir, uzmanların öngörülebilir bir trend olarak tanımladığı, sürekli değişim içinde olan ve analizinin bütünsel, küresel, eleştirel ve çok disiplinli olması gereken şeyi şekillendiren çok sayıda faktörden etkilenir. Ama bunlar hâlâ görüş.


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir