Pescanova, ahtapot makro çiftliğinin inşası için Galiçya kıyılarını analiz etti

Ahtapot, büyüklerin en çok bahis oynadığı tür oldu Galiçya balıkçılığı son yıllarda inorganik büyüme operasyonları (Fas’ta Profand ve Sofinas) veya Moritanyalı ortaklarla (Pescapuerta, Iberconsa veya Pereira) imzalanan ittifaklar ile. Ayrıca talebin çok yüksek olması ve kârlılığı da İspanyol gemilerinin göçü iyi bir kısmına kuzey afrika kıyısıMonte Víos, Portomayor, Playa de Loureiro veya Nuevo Santa María gibi ihraç edilen birimlerle. Kafadan bacaklıların kralıdır ve şu anda su ürünleri yetiştiriciliğinin yerini alacak bir şey yoktur.

Bu, İspanyol Oşinografi Enstitüsü’nün (IEO) Vigo ve Tenerife merkezlerinden gelen bir araştırma projesiydi ve patenti alınan ahtapotun dünya çapında esaret altında yeniden üretilmesini sağlayan ilk proje oldu. Yeni Pescanova piyasa çekişinden yararlanmak için. Chapela çokuluslu şirketi bir proje öngördü makro çiftlik endüstriyel üretim seviyelerine ulaşmak ve inşaatını gerçekleştirmek için Galiçya kıyılarını analiz etmek. Bu, açıklamada belirtilmiştir Kanarya Adaları Hükümeti tarafından yayınlanan Çevresel Etki Raporuşirketin bu tesis için bir yer bulduğu bir topluluk.

Pescanova spesifik olarak dört konumu değerlendirdi: Galiçya kıyısı (belgede bölge veya bölge belirtilmiyor), El Saladero (Tenerife), Castillo del Romeral (Gran Canaria) ve Las Palmas limanı. Son olarak, La Esfinge iskelesinde ve yaklaşık 52.700 metrekarelik bir arsa üzerinde seçilen konum ikincisidir. Grubun Galiçya’daki su ürünleri yetiştiriciliği faaliyeti Xove’daki kalkan balığı çiftliğitesislerinde yavruları elde edilen Mougas (Oia). Pescanova SA (eski Pescanova, mevcut şirketin öncülü), Manuel Fernández de Sousa’nın başkanlığı altında, görevdeki Manuel Fraga Hükümeti tarafından onaylanan Cabo Touriñán’da devasa bir besi çiftliğini teşvik etti. Rede Natura’da projelendirilen projenin ikili tarafından felç olması üzerine Sousa, onu Portekiz’in Mira şehrine götürdü. Günümüzde ise buna Flatlantic deniyor.

Resmi belgelere göre kapladığı alan Tesis yaklaşık 31.000 metrekare olacak 51 milyon avroluk yatırım gerektirecek. Nueva Pescanova’nın üretim aşamasına 2023 yılında başlayacağından emin olduğu doğrudur – bu, 2020-2024 Değerine Doğru stratejik planında belirtildi – ancak eylem, ada yöneticisiyle prosedürlerin başlamasından iki yıl sonra beklemede devam ediyor. Balıkçılık şirketinin bir sözcüsü, yerel portal Canarias7’ye yaptığı açıklamada 30 Eylül’de “Kanarya Adaları’nda bir çiftlik kurma planlarının devam ettiğini ve bu planların gerçekleştirilmesi için tüm adımların atıldığını” belirtti. İnşaat çalışmalarının her halükarda 30 ay süreceği öngörülüyor. Sadece binayı yükseltmek için değil yetiştirme ve besi tankları –bir depo, buz tesisi, yükleme iskelesi veya ofislerle birlikte– ve aynı zamandadeniz suyunu alın ve arıtıldıktan sonra iade edin. -16 metre derinlikte, denize 260 metre kadar çıkacak deşarjları öngörüyor.

Ürün

Alakalı haberler

Amaç bir hedefe ulaşmaktır Yıllık 2.400 ton üretim, Uygulamanın beşinci yılında ulaşılacak eşik. Nueva Pescanova, tanklardaki her metreküp su için tahminde bulunuyor besi için üç ahtapot örneği var. Bir kilogram ağırlığındaki bir yavrunun pazarlama için en uygun boyut olan yaklaşık 3 kiloya ulaşması 8 ila 15 ay sürecektir. Bu süre örneğin kalkan balığınınkinden (900 gün sonra 2,3 kiloya ulaşır) ya da salar somonununkinden (18 aya kadar) çok daha kısa bir dönemdir. Vannamei karidesi ise yoğun bir üretim tankında beş ay içinde satış için ideal büyüklüğe ulaşabilir. Ahtapot örneğinde, ahtapotun insan tüketimi için yetiştirilmesi pek çok tartışmaya yol açmıştır; birçok grup, etobur hayvanlar oldukları için onu “zalim” olarak adlandırmaktadır. Brüksel bu anlamda “hayvan beslenmesine ihtiyaç duymayan trofik türlerin” yetiştirilmesini tavsiye etti.

Başlangıç ​​olarak üreme ahtapotları gelecek GaliciaNueva Pescanova Biyomarin Merkezi tesislerinden (O Grove). Daha sonra kanarya bitkisi kendi kendine yeterli hale gelecek ve tüm üreme döngüsünü yoğunlaştıracaktır. Raporda “Ürün başlangıçta temiz ve dondurulmuş olarak dağıtılacak” ifadesi yer alıyor. İkinci aşamada, daha fazla endüstriyel karmaşıklık gerektiren yeni katma değerli ürünlerin geliştirilmesi üzerinde çalışılacak.” Her ne kadar şirket resmi olarak bu fabrikaya ilişkin planların masada kaldığını söylese de Nueva Pescanova’daki mevcut durum bu planın hayata geçirilmesi için pek uygun değil. En azından kısa vadede. Prensa Ibérica grubundan Faro de Vigo’nun ilerlemesi nedeniyle Canadian Cooke Inc.’e yapılan satış iptal edildikten sonra, grubun sahibi (Abanca) yeni bir stratejik plan önermeye ve bunu tek başına uygulamaya karar verdi. Şirkete yakın kaynaklar, planın henüz başlangıç ​​aşamasında olduğunu ve bu nedenle bu yeni planın (Nueva Pescanova SL’nin 2015’te ortaya çıkmasından bu yana üçüncü plan olacak) 2015 yılına kadar uzatılıp uzatılmayacağını belirleyemediklerini belirtti. dört sene. .

Anahtarlar

>Bütçe

Yaklaşık 51 milyon avroluk bütçeye sahip inşaat işi, kafadanbacaklılar yetiştirme ve besi tankları için depoları ve su altı çıkışlarını içeriyor.

>Üretim

Tesisin devreye alınmasının beşinci yılında yıllık 2.400 tona ulaşılması hedefleniyor. Besi tanklarında metreküp başına 3 adet ahtapot bulunacaktır. Grup, ticari kullanım için boyutunun üç kilogram olacağını tahmin ediyor. H Üreme ahtapotları başlangıçta Galiçya’dan, Nueva Pescanova Biyomarin Merkezi’nden (O Grove) gelecektir. Kanarya bitkisi daha sonra kendi kendine yeterli hale gelecektir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir