Portekiz yabancılara yönelik vergi avantajlarını ortadan kaldıracak

Sonunda vergi avantajları Portekiz’deki yabancılar için. Ülkede yaşanan konut krizi, Portekiz Hükümeti’nin, pek çok yabancının (çoğu İspanyol ve emekli) sahip olduğu özel rejime daha az vergi ödeyerek son vermesine yol açtı. EFE’ye göre bu, 2009 yılında oluşturulan ve gelecek yıldan itibaren sona erecek bir tedbir hakkında bu hafta Başbakan Antonio Costa tarafından duyuruldu.

Bu karar bundan sonra gelir artan ev fiyatları bunun sonucunda ülkede Yüksek gelirli yabancıların cazibesi Portekizlilerin karşılayamayacağı fiyatları kim ödeyebilir? 2022’de toplam 74.258 daimi olmayan sakin alındı Portekizmali harcaması – yani Kamu Hazinesinin genel vergi uygulamasından farklı bir vergi muamelesi sağlaması nedeniyle almayı bıraktığı gelir miktarı – şu kadardı: 1.670 milyon euro, hükümetin verilerine göre.

Bu 1 milyar 670 milyon euro o yılın en yüksek vergi harcaması, Bundan sonra KDV ile ilgili olarak, Hazine’nin almayı bıraktığı miktarın %67,2’sini oluşturuyordu.

Ekonomist Juan Carlos Perezdanışmanlık firmasının genel müdürü CE Danışmanlık Portekiz‘da faaliyet gösteren Portekiz ülkesi ve İspanya’da, EFE’ye çok sayıda ödül aldıklarına dair güvence verdi endişeli müşterilerden gelen çağrılar vergi durumunuzun etkilenebileceğini. Ancak şu anda bu rejim kapsamında olan kişilerin “sahip oldukları vergi avantajlarının aynısını koruduklarını”, “kaybolmadıklarını” açıkladı. Etki, aklında olanları etkiliyor Portekiz’e taşınmak ve 2024’ten itibaren bu mekanizmadan yararlanın.

Rejim kuruldu 2009 hem “nitelikli, katma değerli” sakinleri çekmek hem de emeklilik yararlanıcıları Portekiz Dışişleri Bakanlığı’nın web sitesinde belirtildiği üzere yurtdışından alınmıştır. Ve oraya sığınabilirler alışılmamış sakinler son beş yılda sahip olmadıkları Portekiz’de vergi ikametgahı. Portekiz’de yaşayan ve özel istihdamdan emekli maaşı alan diğer ülke vatandaşları bu yardımdan yararlanabilir ve %10 oranında vergiye tabidir.

“Kamuya açık değil, çünkü orada, maaşlarının ödendiği kaynakta, yani buraya gelen bir İspanyol vatandaşının emekli maaşı bir ise vergilendiriliyorlar. kamu istihdamı İspanya’da vergilendirilecek çünkü vergi anlaşmasının dayattığı şey bu. çifte vergilendirme“, Açıklamak Juan Carlos Pérez EFE’ye. “Ve eğer özel bir şirkette çalıştıysanız, istisnalar olmasına rağmen, Portekiz’de vergiye tabi olursunuz ve bu rejime başvurursanız bunu yalnızca %10 oranında yaparsınız” diye ekliyor.

Diğer faydalanıcılar ise geliri yurt dışından gelen yabancılar Bunlar Portekiz topraklarında vergilendirilmediği için işten elde edilen gelir değildir. Örneğin, Portekiz’de daimi ikamet sahibi olmayan bir kişi, İspanya’daki şirket ve bazı temettüler alın. Ekonomist, “Genel anlamda bu temettüler İspanya’da bir miktar vergilendirilecek, Portekiz’de ise geri kalanı hiç vergilendirilmeyecek” dedi.

Üçüncü durum ise “Katma değeri yüksek” meslek sahibi yabancılarŞirket yöneticilerinin yanı sıra %20 oranında vergi ödeyen mimarlar, mühendisler, plastik sanatçılar, aktörler, müzisyenler, doktorlar veya üniversite profesörleri gibi. Pérez, “İspanya’da 100.000 avro kazanan bir mühendis düşünün, orada 35.000 veya 40.000 civarında vergi ödeyebilir, Portekiz’de ise 20.000 avro vergi ödeyebilir.” diye ekledi.

Alakalı haberler

Bu özel rejime hak kazanma süreci çok karmaşık değildir. bir kiralık ev, bir adres ve bir Portekiz NIF’si; ve hem serbest meslek sahibi hem de çalışan işçiler bunu yapabilir. Bu sürenin süresi ayrıcalık on yıldır ve bu saatten sonra yenilenemezyani bu rejimin 2024’ten itibaren ortadan kaldırılması, yeni yönetime geçecekleri etkilemeyecek. süresi dolmak yakında çünkü zaten onsuz kalacaklardı.

Uzman, bu durumun ortadan kaldırılmasının, yabancılara vergi teşvikleri de sunan İspanya gibi diğer ülkelere fayda sağlayacağını, çünkü bunların farklı durumlar olduğunu reddediyor. İspanya’da ‘Beckham yasası’ olarak adlandırılan yasa, iş için seyahat eden ve daha sonra 600.000 Euro’ya kadar %24, geri kalanı ise %45’e kadar gelir vergisi ödeyen kişiler içindir ve İspanya dışında elde edilen gelirler de vergilendirilmemektedir. “İspanyol rejimi Yüksek vasıflı profesyonellerin girişini teşvik etmekAncak bu (Portekiz) rejim profesyoneller için olduğu kadar emekliler için de geçerlidir” dedi Pérez.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir