‘Raia’da lityum arayan madencilik şirketi Lusorecursos artık şüphe altında

Madenci Savannah Kaynakları Mayıs ayının sonunda, Ourense’ye sadece 30 kilometre uzaklıktaki Barroso’da (Boticas kasabasında) lityum çıkarma projesinin geliştirilmesi için Portekiz Çevre Ajansı’ndan (APA) onay aldı. Ve geçen Eylül ayının başında, Vigo Deniz Feneri, Prensa Ibérica grubunun başka bir şirket olan Lusorecursos’un da “tamam”a ulaştığını duyurdu madeni için, bu durumda Galiçya sınırından sadece 15 kilometre uzakta ve buna ek olarak aşağıdakileri içerecektir: rafineri inşaatı. Şirketin o dönemde bildirdiğine göre, çalışmalar 2025’te başlayacak ve sömürünün başlaması iki yıl sonra gerçekleşecekti. Şirketin yolsuzluk iddiasıyla ilgili makro bir dava kapsamında şu anda adli inceleme altında olduğu ve soruşturulduktan hemen sonra soruşturma başlatıldığı belirtildi. komşu ülkenin birinci bakanı sosyalistin istifasına neden oldu Antonio Costa.

Hem Savannah Resources hem de Lusorecursos, Portekiz’in kuzeyinde (her ikisi de Vila Real bölgesinde), elektrikli araba ihtiyacını karşılamak için pil üretiminde önemli bir malzeme olan lityumun çıkarılmasına hız veren iki şirkettir.

İlk durumda tesisin Çevresel Etki Bildirgesi (DIA) olumlu olarak alındıktan sonra Boticas kasabasında inşa edilmesi planlanıyor. İkincisinde ve biraz daha kuzeyde, İşletme ve rafineri Montalegre’de olacakolarak bilinen bir projede Roma Madeni.

Portekiz Hükümet Ajansı’nın teklifine ilişkin olarak, “APA, Montalegre belediyesindeki Mina do Romano’da lityum kullanımını, geniş bir dizi koşula uygunluğa bağlı olarak olumlu bir Çevresel Etki Beyanı yayınlayarak çevresel olarak uygulanabilir hale getirdi.” Lusorecursos, aynı zamanda “özerk bir Çevresel Etki Değerlendirmesi prosedürünün konusu olması gereken” rafinerinin yerini değiştirmek zorunda kalacak.

Alakalı haberler

Ne olursa olsun Lusorecursos, elde edilen kilometre taşını kutladı ve bunu projeleri için ileriye doğru atılmış önemli bir adım olarak değerlendirdi. 650 milyon euro yatırım yapmayı planlıyorlar. İmtiyaz şunları kapsar: toplam 825,4 hektar alanSavannah Resources’ınkine benzer.

Ayrıca APA, bu projenin “işletme maliyetlerinin (telif ücretlerinin) %75’inin Montalegre belediyesine tahsisini içeren bir sosyoekonomik tazminat paketini içerdiğini” ileri sürdü. Buna ek olarak, olumlu beyan, yerel topluluklara ve arazi sahiplerine verilecek tazminatın tanımının yanı sıra İber kurdu gibi yerel fauna ve flora üzerindeki etkiyi hafifletmeye veya telafi etmeye yönelik tedbirleri de gerektiriyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir