Repsol, Cepsa, Endesa, Iberdrola ve Naturgy, yasa gereği enerji tasarruflarını ikiye katlayarak 800 milyona çıkarmak zorunda kalıyor

İspanyol enerji şirketleri Enerji tasarrufu hedeflerine ulaşmaları ve bunu başarmak için milyon dolarlık bir maliyeti üstlenmeleri gerekecek. AB mevzuatı tarafından belirlenen enerji tüketimini azaltmaya yönelik yeni gereklilikler doğrultusunda Hükümet, katkı paylarının maliyetini katlayarak artırmaktadır. İspanyol petrol, elektrik ve gaz şirketleri 2024 yılı içerisinde Ulusal Enerji Verimliliği Fonu’na (FNEE) yapılması gerekmektedir. 795 milyon euro (geçen yılın 393 milyonunun iki katı ve 2022’nin 191 milyonunun dört katı).

Başkan Yardımcısı Teresa Ribera liderliğindeki Ekolojik Geçiş Bakanlığı, elektrik, doğal gaz ve akaryakıt pazarlamacılarının bu yıl içinde enerji tüketimini ne kadar ve hangi maliyetle azaltması gerektiğini hesaplamaya yönelik yeni düzenlemeyi onaylama sürecini etkinleştirdi. Geçen yıl Avrupa Birliği yeni bir enerji verimliliği direktifini onayladı Üye ülkeleri 2030 yılına kadar enerji tasarrufu hedeflerini kademeli olarak yükseltmeye zorlayan bu durum, İspanyol şirketlerinin FNEE’ye yaptığı katkıların maliyetinin yeniden fırlamasına neden olacak.

Yeni topluluk düzenlemeleri, enerji şirketlerinin yıllık enerji tüketimini 2016 ile 2018 arasındaki üç yıllık dönem için ortalama enerji satışlarında 2023’te %0,8’den zorunlu olarak azaltma hedefini bu yıl %1,3’e yükseltiyor ve devam ettirecek. önümüzdeki yıllarda bu artış 2026’da %1,5’e, 2028’de ise %1,9’a yükselecek. Sonuç olarak, Enerji son kullanım tasarrufu hedefi bu yıl için 4.361 gigawatt saate (GWh) yükseliyor eşdeğerleri ve bu tasarrufların maliyeti de hızla artacaktır. Ve bu miktarın çoğunluğunu üstlenmeye devam edecek olanlar da büyük enerji gruplarıdır.

repsol Bu yıl Enerji Verimliliği Fonu’na elektrik veya petrol ürünleri satan farklı iştirakleri için toplam 177,4 milyon avroyla en büyük katkıyı yapan grup, geçen yılın 77 milyon avrosunun iki katından fazla bir farkla bu grup oldu. Onu takip ediyorlar Endesa2022’de 48,6 milyona kıyasla 97,15 milyonla; Cepsaönceki yıl 38,4 milyona kıyasla 85 milyonla; Doğa2022’deki 38 milyona kıyasla 67,7 milyonla; Iberdrola, bir önceki yılın 29,5 milyonuna kıyasla farklı iştirakleri arasında 59,6 milyon ile; ve petrol şirketi B.P.2022’de sadece 17 milyon iken bu rakam 41,5 milyona ulaştı.

Tasarrufların şirketler arasında yeniden satışı

Enerji tasarrufu düzenlemesinden etkilenen 680 şirket, katkı bedelinin yüzde 35’i oranında Ulusal Enerji Verimliliği Fonu’na nakit enjeksiyonu yapmakla yükümlü. Yani enerji gruplarının fona toplam 795 milyonluk katkının en az 278 milyonluk katkısını yapması gerekiyor (geçen yıl asgari nakit ödemeler %60’tı ve toplam 236 milyondu). Katkıların geri kalanı şirketler tarafından, şirketin enerji kullanımını azaltmak için benimsediği önlemleri gösteren enerji tasarrufu sertifikalarıyla değiştirilebilir.

Geçtiğimiz yıl Hükümet, enerji şirketlerinin yasa gereği yükümlü oldukları enerji tasarruflarını yeni bir Enerji Tasarrufu Sertifikaları sistemi aracılığıyla yeniden satabilmeleri için bir piyasa oluşturmuş ve böylece elektrik, petrol ve gaz şirketlerinin bu yükümlülükleri pazarlama seçeneğine sahip olması sağlanmıştır. AB tarafından işaretlendi.

Enerji Dönüşümü Bakanlığı tarafından tasarlanan yeni mekanizma, enerji şirketlerinin bu tasarruf sertifikalarını hem büyük sanayi müşterilerinden satın almasına hem de diğer şirketlere satmasına olanak tanıyor. Ulusal Enerji Verimliliği Fonu’na yapılacak milyon dolarlık katkılarda indirim karşılığında bunları değiştirebilecekler. Geçen yıla kadar İspanya’da yalnızca şirketler FNEE’ye eşdeğer milyon dolarlık mali katkı yapabiliyordu.

Alakalı haberler

Devletin oluşturduğu yeni pazarla birlikte şirketlerin de yıllık enerji tasarruf ücreti ödemesi gerekiyor. Fona yaptıkları ödemelerin bir yüzdesini gönüllü olarak sertifikalı enerji tasarrufuyla değiştirebilirler (İklimlendirme, aydınlatma, mobilite, endüstriyel prosesler için tasarruf tedbirlerinin onaylanmış bir şekilde tanımlanması…). Her sertifika bir kilowatt saat tasarrufa eşdeğerdir).

Enerji şirketleri, tasarruf yükümlülüklerini yerine getirdiklerini kanıtlayarak elde ettikleri sertifikaları tasfiye edebilecekleri gibi, diğer yükümlü şirketlerin de bunları satın almasına ve tasfiyesine izin vererek pazarlayabilirler. Ayrıca, Enerji şirketleri müşterilerinden de sertifika satın alabiliyor (endüstriyel gruplar, mahalle toplulukları…) verimliliğe yapılan yatırımın ardından enerji tasarrufu elde ediyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir