Repsol, mali istikrar olmazsa İspanya’dan 1,5 milyar yatırım çekileceği konusunda uyardı

Repsol’un başkanı, Antonio Brufauuyardı İspanya’da “yasal ve mali istikrar” yoksaEnerji şirketinin yenilenebilir hidrojeni teşvik etmek amacıyla ülkede gerçekleştirmeyi planladığı 1.500 milyon Euro tutarındaki yatırımlar “Portekiz veya Fransa”ya gidecekler.

Repsol Vakfı ve Navarra Üniversitesi Mühendislik Okulu Tecnun tarafından düzenlenen bir toplantıda Brufau, bu 1.500 milyon avroluk Repsol yatırımının “şu şeye tabi olduğu” güvencesini verdi: istikrar; Yasal istikrar ve mali istikrar”.

Böylece Brufau, yeni PSOE ile Sumar Hükümeti’nin, enerji şirketleri ve bankacılık için (şu anda bu yıl ve 2024 için yürürlükte olan) özel vergiyi genişletme yönündeki anlaşmasına karşı sesini yükseltti; CEO’nun Ekim ayı sonunda yaptığı gibi. Repsol, Josu Jon ImazŞirketin olduğunu kaydeden “İspanya’da herhangi bir yatırım kararı vermeden önce“, eğer Koşulların “istikrarlı ve projelerin karlılığını garanti edecek kadar çekici” olması, ve eğer durum böyle değilse “başka alternatiflerin” olduğuna dair güvence verdi.

Enerji şirketleri söz konusu olduğunda, bu oran şu anda, İspanya ve yarımada dışı alanlar dışındaki düzenlemeye tabi işletmeler ve faaliyetler hariç, geliri 1.000 milyon avroyu aşan şirketlerde elde edilen cironun %1,2’sini vergilendirmektedir.

Dolayısıyla Brufau, eğer İspanya’da varsa “Fransızların veya Portekizlilerin hidrojen üretmek zorunda olmadığı” bir vergiçünkü şirketin kararı kesinlikle “Portekiz veya Fransa’ya gitmek” olacaktır.

Repsol başkanı bu nedenle yetkililere, karbondan arındırma hedeflerine ulaşmak için gerekli olan bu yatırımların kısa vadede değerlendirilmemesi gerektiğini, bunun yerine “orta ve uzun vadeli bir konu” olduğunu düşünmeleri çağrısında bulundu.

Ayrıca, bu projelerin “ki bu” olduğunu tahmin ediyor. çok fazla olgunluk gerektirir“, bunların “istikrar çerçevesinde” ve “cazip” bir mali çerçeveyle yapılması gerekiyor. “Daha iyi ya da daha kötü değil. Çekici, yani yakınımızdaki bölgelere göre rekabetçi” dedi.

Alakalı haberler

Brufau ayrıca Repsol’un Avrupa’nın özerkliğini garanti altına alan adil bir enerji dönüşümüne olan bağlılığının altını çizdi; ancak arz güvenliği, enerjiye evrensel erişim ve tabii ki karbonsuzlaştırma konusundaki bu kararlılığın, Avrupa’dan yasaklar yerine teşviklerle desteklenmesi gerektiği konusunda uyardı; Düzenlemeyi basitleştirmek ve böylece ulusal kuralların tek pazarı parçalamasını önlemek.

“Oyunun net kuralları olmadan şirketlerin enerji geçişini ele almak için gerekli yatırımları yapmalarını beklemek imkansızdır” diye yineledi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir