Sánchez, bölgesel borcun affedilmesinde nüfusun dikkate alınacağına dair güvence verdi

Hükümet Başkanı, Pedro Sanchezbu perşembe günü, ERC ile Katalonya için mutabakata varılan bölgesel borcun bir kısmının affedilmesinin, diğer konuların yanı sıra her topluluğun nüfusunu dikkate alacak “objektif kriterlerle” geri kalan topluluklara da yayılacağını garanti etti “ve herhangi bir özerk hükümetten eleştiri gelmemesi için “diğer tür konular”.

Katalonya’da yaşayan kişi başına aynı borç affının tüm topluluklara yayılması, bu azalmayı 80.000 milyona çıkaracaktır.

Ayrıntılar şu anda kesinleşiyor Hazine, Sánchez, TVE1’e verdiği bir röportajda Hükümetin 2024 Devlet Bütçesini gelecek yılın ilk çeyreğinde onaylatabileceğine olan güvenini de dile getirdiğini söyledi. elektrik ve gazdaki vergi indirimleri ile taşımacılara yapılan yardımları gelecek yıla kadar uzatacak ve bu fırsatı değerlendirerek Birinci Başkan Yardımcısı ve Ekonomi Bakanı’nın çalışmalarını övdü. Nadia Calvino, Ecofin’in önümüzdeki 1 Ocak’tan itibaren Avrupa Yatırım Bankası’nın (EIB) başkanlığına adaylığını seçmesi durumunda.

Bölgesel borcun kısmen silinmesiyle ilgili olarak şu anda sadece Generalitat’ın ödenmemiş yükümlülüklerinin %20’sine denk gelen 15.000 milyonluk borcunun affedilmesi için ERC ile varılan yatırım anlaşması biliniyor. Özerk Likidite Fonu (FLA) aracılığıyla Devlet. Başkan, bu oranın diğer özerk topluluklara da uygulanıp uygulanmayacağını açıklamaktan kaçındı ve tedbirin tasarımının yalnızca nüfus gibi “objektif kriterler” kapsamında yapılacağını garanti etti.

Uygulamalı Ekonomi Araştırmaları Vakfı’nın (Fedea) hesaplamalarına göre, 15 milyar dolarlık borcun affı Katalonya Bu, düzeltilmiş kişi başına 1.980 Euro’ya eşdeğerdir (2021’den itibaren). Fedea, her bir topluluğa düzeltilmiş kişi başına aynı miktarda bağışlamanın (bölgesel finansman sistemini belirleyen kriter budur) yaklaşık 88.000 milyonluk bir toplam maliyet yaratacağını hesaplıyor; bunun 16.400’ü şuna karşılık geliyor: Endülüs12.900 ila Madrid ve 9.750’ye Valensiya Topluluğu.

Sánchez, faiz ödemelerindeki rahatlamanın topluluklara politikalarını ele almaları için “daha fazla alan” sağlayacağı ölçüde, özerkliklerin devlete olan borcunun bir kısmını üstlenmenin “vatandaşlar için olağanüstü bir haber” olduğunu açıkladı. sağlık, eğitim ve sosyal hizmetlerdiğerlerinin yanı sıra.

Alakalı haberler

15 Kasım’da gıdada KDV indiriminin Haziran ayına kadar uzatıldığını ve küçükler, gençler ve işsizler için toplu taşımacılığın 1 Ocak’ta başlayacağını duyurmasının ardından cumhurbaşkanı, bu indirimlerin de uzatılıp uzatılmayacağı konusundaki şüpheleri ortadan kaldırmaktan kaçındı. 2024’e kadar Enflasyona karşı diğer önlemlervergi kesintileri gibi elektrik ve gaz veya nakliyecilere yardım.

“Etkilenen sektörlerle konuşacağız, örneğin taşıyıcılar, ve parlamento gruplarıyla birlikte” diyen Sánchez, şunu belirtmeden önce şunları söyledi: “Yapmaya çalışacağımız şey, en acil ihtiyaçları karşılamak ama aynı zamanda neyse ki iki yıl önce yaşadığımızla aynı olmayan bir duruma da uyum sağlamak.” bahsetti çünkü, enflasyon oranı 2022 yazında kaydedilen %10’un üzerinde olan bu oran, bugün “Avrupa’nın en düşük oranlarından biri”. Ayrıca emekli maaşlarının TÜFE ile güncellenmesi gibi önlemlerle en savunmasız gelirlerin korunmasına da değindi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir