Sánchez yatırım töreninde bunu isteyecek

Sevilla’nın La Rinconada kasabasındaki siyasi bir etkinlikte, Hükümet Başkan Vekili Pedro Sánchez, Kral VI. Felipe’nin kendisini aday olarak seçmesi durumunda, yatırım tartışmasında yapmayı planladığı bazı taahhütlerin ana hatlarını çizdi. yeni bir Yönetici.

Bu taahhütlerden biri, piyasanın yükselişiyle ilgilidir. mesleklerarası asgari ücret (SMI). Bu özel konuyla ilgili olarak Sánchez, bunu yapmaya çalışacağını söyledi. İspanya eyaletinde alınan ortalama maaşın %60’ına ulaşmasını sağlamak.

Sosyal Güvenlik verilerine göre İspanya’da ortalama brüt maaş ayda brüt 2.106 euro oldu. SMI’yi bu miktarın %60’ına ayarlamak onu şu seviyeye yükseltmek anlamına gelir: Aylık 1.263 euro: Ayda 183 Euro daha fazla. 14 Şubat tarihli Kraliyet Kararnamesi 99/2023’e göre şu anda SMI, 14 ödemede ayda 1.080 brüt avro, yılda brüt 15.120 avroya kadar çıkıyor.

Podem’in genel sekreteri ve Sosyal Haklar ve Gündem 2030’dan sorumlu bakan vekili Ione Belarra, İspanya cumhurbaşkanı vekili Pedro Sánchez’in 60’ı temsil eden asgari mesleklerarası ücret (SMI) kanatçıklarını teşvik etmek için yaptığı duyuruyu “son derece sınırlı” olarak değerlendirdi. Devletin mitja’sının %’si. Caríssimes’e yayınlanan bir videoda”. Bu fikrin, fiili uygulama için önerdiğiniz çinko paketinin bir parçası olduğunu söyledi.

Alakalı haberler

Podemos’un genel sekreteri ve Sosyal Haklar bakanı vekili Ione Belarra, Sánchez’in bu duyuruya verdiği ilk tepkilerden biri olarak, sosyalist liderin daha hırslı olmasını ve yeni Hükümetin bu konuda kararlı olmasını talep etti. Aylık 1500 euro asgari ücret “çok yüksek gıda fiyatları” ve “çok pahalı” ipoteklerle yüzleşmek.

Philip VI yeni bir istişare turu başlattık farklı parlamento gruplarıyla yeni bir aday önermek üzere bir araya geldi. Sánchez’in Kral’la randevusu bu Salı günü olacak.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir