Şehrin kalbinde mavi ve denizcilik ekonomisi

Yelken Amerika Kupası’nın başlamasından birkaç ay önce Port Olimpiyat, denizle bağlantılı ekonomik faaliyete adanmış yeni, yenilenmiş, erişilebilir ve sürdürülebilir bir alana dönüşümünü tamamlıyor. Barselona Kent Konseyi adına Barcelona de Serveis Municipals (BSM) tarafından yürütülen bu proje çerçevesinde Port Olimpiyat, deniz ekosistemlerine saygı göstererek istihdam ve büyüme yaratan bir faaliyet olan mavi ekonomi şirketleri için bir merkez haline geliyor. Port Olímpic’in direktörü Olga Cerezo şöyle açıklıyor: “Port Olímpic, Barselona’da denizle ilgili ekonomik, sportif ve sosyal faaliyetlerin merkez üssü olmayı hedefliyor.”

Mavi sektörde bir referans

Enerji verimliliği ve sürdürülebilirliğe kendini adamış yeni çalışma alanlarıyla 50’ye kadar şirket ekosistemin parçası olacak. 200’den fazla yeni iş yaratılması bekleniyor. Eğlence, eğitim ve eğitici denizcilik faaliyetlerinde uzmanlaşmış sürdürülebilir şirketleri cezbedecek yeni ekonomik merkezi oluşturacak şirketlerin seçim süreci halihazırda devam ediyor; denizcilik hizmetleri; yenilik, araştırma ve teknoloji; veya döngüsel ekonomi.

Port Olímpic, mavi sektörün ve denizcilik desteğinin teşviki için bir platform olmayı amaçlıyor. Etkinlik ve etkinliklerin kutlanmasını teşvik edecektir. Diğer mekanların yanı sıra 170 kişilik bir oditoryum ve çok amaçlı bir salona sahip olacak. Hedef, Port Olímpic’i denize ve şehre açık bir yer haline getirmek. Bu yeni doğrultuda, yeni altyapıyla birlikte denizcilik sporları da limanın günlük yaşamının bir parçası olacak. Projelerden biri de yaz aylarında kapılarını açması beklenen Belediye Yelken Merkezi’nin yenilenmesi. Her yıl 18.000’den fazla kişi kürek sörfü, kano ve tüplü dalışın keyfini çıkarıyor. Bu nedenle hedeflerden biri Barselona sakinleri arasında su sporlarını yaygınlaştırmak, onları okullara, gençlere ve mahalle kuruluşlarına yakınlaştırmaktır.

Sürdürülebilir yaklaşım

BSM aynı zamanda sürdürülebilir yelkenciliğin geliştirilmesine de kendini adamıştır. Port Olímpic, elektrikli tekneler için iki ultra hızlı şarj cihazına sahip olacak ve bu da onu Eyalet’te üretilen ve depolanan yeşil enerjiyle desteklenen ultra hızlı şarj hizmeti sunan ilk liman tesisi haline getirecek. Restoran alanı Balcó Gastronòmic’i kaplayacak büyük fotovoltaik pergola sayesinde çalışacak. Şarj noktaları, Port Olímpic’in gençler ve kadınlar yarışları için üs olacağı Copa América de Vela’nın başlangıcına denk gelecek şekilde yaz sonunda faaliyete geçecek. Limanda ayrıca ısı adası etkisini azaltmak için deniz suyunu kullanan bir iklimlendirme sistemi bulunacak ve diğer sürdürülebilirlik önlemlerinin yanı sıra su tüketimini ve atık üretimini azaltmaya yönelik eylemleri teşvik edecek.

Denize ve şehre açık

Alakalı haberler

Port Olímpic aynı zamanda mimari engelleri ortadan kaldıran ve plajlara ve Vila Olímpica’ya açılan meydanlar ve gezinti yolları da yaratıyor. Bunlar liman yaşamı ile kentsel günlük yaşam arasındaki diyaloğu teşvik etmeyi amaçlayan önlemlerdir. Geçtiğimiz Eylül ayında, restoran alanı ile Nova Icària plajı arasındaki bağlantının gelecek yaz ekleneceği Avenida del Litoral’den bir erişim faaliyete geçti. Paseo Marítimo’ya paralel, yeşil alanlar, gölgeler ve bankların bulunduğu bir plazanın oluşturulmasını kolaylaştıracak eski Marina Caddesi rampasının da yılın başında sökülmesi planlanıyor. Vatandaşlara yönelik tasarlanan tek alan bu olmayacak. Dalgakıranın yeniden geliştirilmesi, manzaranın tadını çıkarmak veya yarışların başlangıcını ilk elden deneyimlemek için deniz kıyısında bir bakış açısı tanımlayacak. Limana birkaç merdivenle bağlanacak ve Paseo Marítimo’dan yeni restoran alanı, harika lezzetler ve yemek pişirme tarzları bulvarı, büyük meydanlar ve denizi görmek için gözlemevleri ile erişilebilir olacak.

Deniz kenarında gastronomi

Gastronomik Balkonda 11 restoran ve 3 gastronomi mağazası yer alacak. Kuruluşlar sağlıklı ve sürdürülebilir gıdaya kendini adamıştır ve pazar mutfağından avangard mutfaklara kadar her şeyi sunmaktadır. Sahil ile görsel iletişim sayesinde modern mimarinin çevreye entegre edildiği, özgün ve özgün bir mekan olacaktır.

Port Olímpic’teki ilk şirketlerden bazıları

Elektrikli İç Tekneler – Elektrikli ve sürdürülebilir tekneler

Electric Inside Boats’un kurucu ortağı ve genel müdürü Sergi Rosés, “Sınırsız özerkliğe sahip elektrikli ve güneş enerjili tekneler üretiyoruz ve yelkenli tekneleri ve dizel tekneleri sıfır emisyona dönüştürüyoruz” diye açıklıyor. Şirket, ziyaretçilerin yüzde 100 elektrikli teknelerle yelken açmasına ve farklı sürdürülebilir tekneleri test etmesine olanak tanıyacak. “Tekne sahipleri elektrikli seçenek bulmakta zorlanıyor. Dolayısıyla bu hizmeti Port Olímpic’ten sunmak bir fırsat.”

Sea Starlight – Navigasyonun kökenleri hakkında sanal gerçeklik

Sea Starlight koordinatörü Xavier Martínez, “Port Olímpic yeni bir ilgi noktası olacak ve bu da onu tüm izleyiciler için bir eğlence şirketi için çok çekici bir alan haline getiriyor” diyor. Proje, yıldızlara göre yön bulmayı öğrenmeniz için sizi 16. yüzyıldan kalma bir tekneye götüren sanal gerçeklikle sürükleyici bir deneyim sunuyor ve katamaranda gece gezileriyle tamamlanıyor.

Alisios Barcelona – Botla yelkencilik için ürünler

Alisios genel müdürü Pere Soler, “Barselona’da bot yelkencilik ürünleri konusunda uzmanlaşmış ilk mağaza olacağız, bu nedenle sektördeki diğer şirketlerle birlikte ve Belediye Yelken Merkezi’nin yanında olmamız gerekiyordu” diye açıklıyor. Mağazada Optimist, Laser gibi ikonik yelkenli tekneler veya America’s Cup’ta kullanılan uçan teknelerin yanı sıra malzemeler de satışa sunulacak. Soler, “Ayrıca eğitim, tekne yarışı ve tekne testi günleri de düzenlemek istiyoruz” diye ekliyor.

EMCC Enstrümantasyonu – Denizcilik altyapılarının korunması

EMCC Enstrümantasyon şirketinin yöneticisi Patrice-Henri Toscano, “Korunmasını garanti altına almak için denizcilik altyapısının durumunu izliyoruz ve navigasyon sistemleri veya su altı operasyonları gibi süreçleri otomatikleştirmek için robotik ve Yapay Zeka çözümleri uyguluyoruz” diyor. Yurt dışında çeşitli projelere liderlik eden şirketin ayrıca su kalitesinin iyileştirilmesi, gemilerde yenilenebilir enerji kullanılması ve seyir sırasında emisyonların azaltılmasına yönelik önerileri de bulunuyor.

Su Oyuncakları Ekibi – Denizin tadını çıkarmak için üst düzey deneyimler

Dalış yapmak için denize açılma veya uçan tahtalar veya elektrikli sörf tahtaları gibi denizcilik aletlerini deneme olanağı sunacak. Şirketin satış müdürü María José Contreras, gezilere ek olarak “Su Oyuncakları Ekibinin bu üst düzey oyuncakların satışı ve kiralanması için bir mağazaya sahip olacağını” açıklıyor. “Port Olímpic’in çok ilgi çekici etkinliklerden oluşan bir takvimi olacak, bu nedenle bu yeni projenin bir parçası olmak istiyoruz.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir