Sosyal Güvenlik, katkı payı boşluklarını entegre ederek ev işçilerinin emekliliğini iyileştirecek

Katılım, Sosyal Güvenlik ve Göç Bakanı, Elma SaizOcak ayından itibaren devletin, şirketlerin sahip olabileceği katkı boşluklarının bir kısmını entegre edeceğini duyurdu. Ev çalışanları, daha iyi bir emeklilik karşısında. Faaliyetin doğası göz önüne alındığında, yüksek düzeyde tarafgirlik içeren kesintili kariyerler, büyük çoğunluğu kadın olan bu işçilerin Sosyal Güvenlik fonuna yaptıkları katkıları engellemektedir. Bu da emeklilik yaşına geldiklerinde emekli maaşlarının düşmesine neden oluyor.

Yeni bakan, Pazartesi günü Madrid’de yaptığı toplantıda işverenlere ve sendikalara ifade ettiği gibi, bu cinsiyet eşitsizliğini düzeltmeye yönelik ilk tedbirlerinden biri olarak öneride bulundu.

Bu işçi grubunun (Kasım ayına ait son verilere göre toplam 372.087 kişi Sosyal Güvenlik’e bağlı) sosyal koruması son zamanlarda iyileştirildi. Geçen yıldan bu yana çalışanların, işlerini kaybetmeleri halinde işsizlik yardımı alabilmeleri için işsizlik yardımına katkıda bulunmaları isteniyor. Şu ana kadar onlara veto edilen bir hak.

Alakalı haberler

Ayrıca selefinden miras kalan bir taahhüdü yerine getireceğini de duyurdu. José Luis Escriváve bu özel anlaşmalara olanak tanıyacak, böylece stajyerler Son beş yılda ödemedikleri Sosyal Güvenlik katkı paylarını ödeyebilirler, böylece ortak fona katkı payları artabilir ve işsizlik yardımı ya da gelecekte emeklilik hakkı elde edilebilir.

Saiz, mevcut yasama döneminde bakanlığının öncelikleri arasında, önceki emeklilik reformunda bekleyen bir dosya olan kısmi emekliliğe erişim koşullarındaki reformun altını çizdi. Kısa vadede hem işverenler hem de sendikalar mevcut formatta bir yıllık uzatma talep ediyor. yardım sözleşmesi imalat sanayi için. Bu süre 1 Ocak’ta sona erecek ve Hükümetin, yıl sonuna kadar kalan son iki Bakanlar Kurulu toplantısında bu süreyi yenileyip yenilemeyeceğine karar vermesi gerekiyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir