“Startup’lara yatırım, 1 milyon Euro’nun üzerinde varlığa sahip olanlar içindir”

Kendisi İspanya’daki en popüler yatırımcılardan biridir: biriktirdiği operasyon hacmi (150), elde ettiği başarılar ve konuşmalarını ve fikirlerini genellikle ifade ettiği karakteristik netlik nedeniyle. Carlos Blanco, startup fabrikasının kurucusu çekirdek ve yatırım fonu emanetbir sonraki konuğumuz Cornellà Creació ForumuBu Cuma öğlen konferansına ev sahipliği yapacak.

Konferansının başlığı ‘Bir yatırımcı nasıl baştan çıkarılır’. Bunu yapmak için anahtarlar var mı?

Öncelikle yaşayabilir bir şirket ile yatırım yapılabilir bir şirket arasındaki farkı anlamak önemlidir. Yüzde 20 ya da yüzde 30 büyüyen bir KOBİ [al año] Bu çok iyi bir iş, ancak profesyonel bir yatırımcı her yıl %60 veya %70’den %100’e büyüyen şirketleri arıyor. Bu nedenle teknolojik bileşeni yüksek büyüme olan şirketlere yatırım yapıyoruz… %90’ının öldüğünü biliyoruz ve %90’ının öldüğünü bildiğiniz zaman, her zaman iyi bir roket gibi görünenlere yönelmek zorundasınız. Bu roketlerden altısı başarısız oldu, iki ya da üçü iyi çıktı ve yalnızca biri çok iyi çıktı.

Özel bir yatırımcı tarafından beslenebilecek bir şirketi tanımlayan özellikler nelerdir?

Sadece yeni doğmuş bir şirket değil, girişimcilerin oluşturduğu, performans motivasyonu yüksek bir teknoloji şirketi olan ‘startup’ olmalı… Buradan ilk baktığımız şey lider; ikincisi piyasa; ve üçüncüsü, ekip. Ve eğer şirket halihazırda daha ileri aşamalardaysa, elbette metriklere veya iş planına bakarız. Ben bir ‘tohum’ yatırımcısıyım, başlangıç ​​aşamalarına yatırım yapıyorum, dolayısıyla bir iş planı bana bir kişinin gerçekçi, organize olup olmadığını söyler. Kurucu iş planının var olan en büyük yalan olduğunu düşünün. İspanya tarihinde dört yılda 20 milyon ciro yapan bir startup olmadı, buna benzer planlara da rastlıyorsunuz. Bu size bu kişinin yanılgıya düştüğünü veya bilgisiz olduğunu söyler.

İspanya tarihinde hiçbir startup dört yılda 20 milyon ciro elde edemedi; böyle bir iş planına sahip bir girişimci ya yanıltıcı ya da bilgisizdir.

Carlos Blanco

Nuclio ve Encomenda’nın kurucusu

Neredeyse kesinlikle başarılı olacak bir ekiple uğraştığınıza dair kesin bir işaret var mı?

Matematik yok. Tek matematik kârlılığın miktardan geldiğidir. Yani 50 yatırımla bir araç yaparsam 20 yatırımla olduğundan çok daha fazla para kazanma şansım olur. Ama daha da ileri gidiyorum. Yatırımlarımı A, B ve C olarak sınıflandırırsam, A baştan beri en yüksek beklentilerimin olduğu yatırımlar olsa; B, orta düzeyde beklentiye sahip olanlar ve C, beğendiklerim ancak tam olarak net göremediğim, istatistikler bana büyük başarılarımdan yalnızca %20’sinin başlangıçta yüksek beklentilere sahip olduğunu söylüyor. Büyük başarılarımın %40’ı beklentileri orta düzeyde olan şirketler, diğer %40’ı ise düşük beklentileri olan şirketlerdir.

Pandemi sonrası düzeltmenin ardından yatırım piyasası şu anda nasıl bir durumda?

Normalliğe, tutarlılığa döndük. Pandemi nedeniyle değerlemeler abartıldı, potu kaybettik. Kovid döneminde Nasdaq şirketleri 100x’te listelenmeye başladı [100 veces más que antes]. Bu gerçekten çılgınca, yani bu şirketlerin Walt Disney, General Electric veya Coca-Cola kadar güçlü olacağı anlamına geliyor. Buna ek olarak, sıkılmış bir milyoner dalgası da vardı, pek çok parası olan insan, iyiyi kötüden nasıl ayırt edeceğini bilmeden yeni girişimlere yatırım yapmaya başladı ve tüm bunlar hiperenflasyona neden oldu.

Peki 2023 kapanış istatistikleri ne söyleyecek?

2023, 2022’den daha düşük olacak çünkü geçen yılın ilk yarısı iyiydi. Ancak 2018 veya 2019 ile karşılaştırırsak bunların korelasyonlu istatistikler olması gerekir. Ayrıca düşüşten yani negatif enerjiden geldiğimizi de unutmayın. Ve burada başka bir faktör etkili oluyor. Büyük Avrupa fonları halka açılan şirketlere yatırım yapıyor ve halka arzlar yavaşladıkça paranın geri dönüş akışı da %90 oranında yavaşladı. Bu da pek çok şirketin yeni şirketlere yatırım yapmak yerine ölmemek için şirketlerini finanse etmeye devam etmesine neden oluyor.

Bu bir krizin göstergesi gibi görünüyor.

‘Risk sermayesi’ ve ‘startup’ sektöründe 18 aydır mücadele veriyoruz. Bütün bunlar, girişimcilerin uyum sağlamaktan, işten ayrılmaktan, kendilerini yeniden keşfetmekten, danışmanlık ve hizmet sunmaktan başka seçeneği olmadığı anlamına geliyor… Bu yıl, nakit hakim oldu.

Bu, İspanya’da daha büyük turlar düzenleme hedefini nasıl etkiliyor?

Bunlar yavaşladı, mermiler azaldı.

Avrupa fonuna bu kadar başvurmak zorunda olmak rekabet gücümüzü azaltmıyor mu?

Bu iyi ve bu şekilde kalacak. Bir İspanyol tohum fonuyla başlıyorsunuz, bir İspanyol büyüme fonuyla devam ediyorsunuz ve ardından uluslararası fonla devam ediyorsunuz. Tutarlı ve hatta sağlıklıdır. Uluslararası alanda büyümek istiyorsanız, gitmek istediğiniz pazarlardan yatırımcıları çekmek sağlıklıdır: sizi insanlarla tanıştırırlar, pazarın nasıl gittiğini size anlatırlar, lobi yapmanıza yardımcı olurlar… Eğer Büyük ve uluslararası bir şirket kurmak istiyorsanız, doğru olan uluslararası yatırımcıya gitmektir.

Peki İspanyol yatırım ekosistemi için hangi konular üzerinde çalışmayı önerirsiniz?

Erken aşamadaki yatırımlara gerçek vergi teşvikleri. Gerçek şu ki, 50.000 Euro’ya kadar vergi indirimi alabilen yatırımcılar yalnızca ‘startup’ mührüne sahip startup’lara yatırım yapanlar oluyor ki bu da çok az. Tuzaklarla yasa çıkardılar. Örneğin, bir girişimci kişisel varlıklardan bir startup kurarsa – ki bu giderek yaygınlaşıyor – artık startup’ını bu şekilde sunamaz.

Büyüyen ve ayakta kalan startuplara dair çok az başarı öykümüz yok mu?

Bizde var, olanları da eleştiriyoruz. Başka ülkelerde Oscar Pierre gibi bir insan için anıt dikilirdi, burada onu hapse atmak istiyorlar.

Bir yatırımcı olarak en büyük başarılarınız nelerdi?

En büyük getiriyi sağlayan ‘çıkışım’ Deporvillage oldu. 2011 yılında yatırım yaptım, 2021 yılında sattım ve 120 katından fazla katladım. Holded da çok iyi bir yatırım oldu ya da Valensiya’dan bilinmeyen bir video oyun şirketiydi ve 40.000 euro yatırıp 1,6 milyonunu çıkardım. Glovo’yla da 30 ya da 40’la çarptım. Ve son 4 ya da 5 yılın en iyisi Seville’den lüks glamping şirketi Kampaoh oldu.

Alakalı haberler

Kolay gibi görünüyor ama yatırımcı olmak için fazladan biraz paraya sahip olmanız gerekiyor, değil mi?

2.000 Euro birikimi olan birinin startuplara yatırım yapmasına gerek yok. Startup’lara yatırım yapmak, 1 milyonun üzerinde varlığa sahip olan ve varlıklarının %10 veya %20’sinden fazlasını ayırmayanlar içindir. Birikmiş 70.000 Euro’nuz varsa ipoteğe başvurun, küçük bir daire satın alın ve kiralayın.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir