Sumar, KOBİ’leri çalışma ve emeklilik reformları müzakerelerine dahil etmek için PSOE ile görüşüyor

İkinci başkan yardımcısı ve Çalışma Bakanı vekili, Yolanda Diazile yaptığı görüşmelerde bunu açıkladı. PSOE Bir Hükümet anlaşması için temsilciliğin değiştirilmesidir. sosyal diyalog küçük ve orta ölçekli işletmelere daha fazla söz hakkı vermek. Yani, gelecekteki çalışma ve emeklilik reformlarının ve diğerlerinin müzakere edildiği masalarda kimler oturuyor?

Katalan küçük ve orta ölçekli şirketlerin işverenler birliğine yaptığı ziyarette, “Temsilciliği Avrupa’daki mevcut mevzuata uygun hale getirmek için çalışacağız” dedi. Pimek. Avrupa düzeyinde iki farklı ve bağımsız işveren örgütünün mevcut olduğu gerçeğine atıfla. Biri büyük şirketlerin (Business Europe) ve diğeri küçük ve orta ölçekli şirketlerin (SME United) çıkarlarını savunuyor.

Pimec başkanı, “KOBİ’ler karar alma merkezlerinde yer alana kadar bu ülke demokratik geçişini tamamlamış olmayacak” diye ısrar etti. Antoni Cañete. Ve bu işletme bir süredir müzakere masalarına geçmek ve örneğin asgari ücretin ne kadar artması gerektiği gibi ortaklarını doğrudan etkileyen konularda söz sahibi olabilmek için baskı yapıyor.

Şu anda, eyalet düzeyinde iş temsili yalnızca CEOE, tüm işverenleri temsil etmeyen ve yalnızca büyük şirketlerin çıkarlarına yanıt vermekle suçlanan bir kuruluş. Pimec’ten tanıtım yaptılar Conpymesküçük ve orta ölçekli işletmeleri bir araya getirmeyi amaçlayan alternatif bir işveren derneğidir. Başkan yardımcısı, KOBİ’lerin “kendi bakış açılarına ihtiyaç duyduklarını” yineledi ancak zamanlama veya daha fazla işveren kurumu için sosyal diyalog kapsamında neyin uygun olduğunu düşündükleri hakkında daha fazla ayrıntı vermedi.

PSOE, son aylarda CEOE’nin alternatif işveren derneğine de göz kırpıyor. Mesela 23 Temmuz genel seçimlerine on gün kala Ulaştırma Bakanları, Rachel Sanchezve Sanayi, Hector Gomez (her ikisi de bugün görevde) Conpymes genel kurulunun kapanışına katıldı. Sanayi başkanı o zaman “Temsili bir sosyal diyaloğa olan ihtiyacın farkındayız” dedi.

Pimec affı onayladı

Yolanda Díaz, teknik açıdan daha ekonomik konuların yanı sıra af önerisini de açıklamaya geldi. Önümüzdeki Salı günü Ateneu Barcelonès’de detayları sunacak olsa da bu Cuma günü Pimec ile konuyu yüzeysel olarak anlattı ve bir gün CCOO ve UGT ile de aynısını yaptı. KOBİ Başkanı, Antoni CañeteDíaz’la görüşmesinin ardından açıkladığı gibi, “siyasetin yargısızlaştırılmasına izin veren” her türlü anlaşmaya kamuoyu önünde olumlu yaklaşmıştı.

Alakalı haberler

Sumar’ın lideri bu günlerde Barselona’da Katalonya’yı en iyi temsil eden dört sosyal temsilciden üçüyle toplantılar düzenledi. Henüz tanışmadığı ve şimdilik buluşmayı planlamadığı kişi Foment del Treball’dur. Başkanlığını Josep Sánchez Llibre’nin yaptığı bu tarihi işveren derneği, CEOE’nin bir parçasıdır. Devlet düzeyinde sosyal diyalog tablolarının yeniden yapılandırılmasından fayda sağlayamayacak olan kuruluş, iş dünyasının temsili üzerindeki tekeli kaybedecektir.

Ve başkanının ağzından şunu söyleyen bir organizasyon: Antonio Garamendi, PSOE ve Sumar tarafından müzakere edilen affa kesin bir şekilde karşı çıktı. İşverenlerin lideri, Eylül ortasında PP lideri Alberto Núñez-Feijóo ile ortak bir etkinlikte, “Affı kabul ediyor muyuz? Hayır. Açıkça belirtmek gerekirse, aksi takdirde beni yanlış anlayacaklar” dedi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir