Telefónica, 3.400 işten çıkarma ve yeni sözleşmeyle ERE için sendikaların oybirliğiyle desteğini aldı

Telefon İspanya’da işgücünün azaltılması ve önümüzdeki üç yıl için yeni toplu sözleşme konusunda şirketin önde gelen sendikalarının oybirliğiyle desteğini aldı. UGT ve Sumados-Fetico’nun desteğinin ardından CCOO eyalet konseyi, ikili anlaşmaya nihayet katılmayı onaylayan son kişi oldu. ERE ve anlaşma Grubun üç büyük İspanyol yan kuruluşu için (Telefónica de España, Telefónica Móvil ve Telefónica Soluciones). Şirket ve sendikalar bu Çarşamba günü her iki anlaşmayı da imzaladılar.

Böylece Telefónica’nın yönetimi, hem bu yılki yüzüncü yıldönümü kutlamaları nedeniyle, hem de Suudi Telekom operatörünün başkentine girişi nedeniyle hissedarlık depreminin ortasında, grup için önemli bir anda toplumsal barışı garanti ediyor. Suudi Arabistan Devleti ve gelecekte SEPI aracılığıyla İspanyol Devleti telekom şirketinin hissedarlığına dönüş.

İspanya’da personel azaltımı

Telefónica üç istihdam düzenleme dosyasını (ERE) uygulayacak, Maksimum 3.421 işçi için her İspanyol bağlı kuruluşunda bir taneBaşlangıçta önerilen 5.124 işten çıkarmanın art arda azaltılmasının ardından. İşçiler 9 Ocak ile 8 Şubat arasında ERE’ye kaydolabilecek ve şirket, gönüllü ayrılmaların kabulünü bir hafta sonra, 14 Şubat’ta onaylayacak. Kalkışlar çoğunlukla 29 Şubat’ta etkin bir şekilde gerçekleştirilecekERE ise 2025 yılı Mart ayı sonuna kadar bir yıl daha açık kalacak. Şirketin belirlediği istifa sayısına gönüllü üyelikler yoluyla ulaşılamaması durumunda grubun işgücü fazlası olan bölgelerinde zorla işten çıkarmalar yaşanacak.

ERE için şirket ve sendikalar tarafından kabul edilen koşullar şunları ortaya koymaktadır: 1968 doğumlular (şu anda 55 yaşında olan) 63 yaşına gelene kadar resmi maaşın yüzde 68’ini, 65 yaşına gelene kadar ise yüzde 38’ini alacaklar. 1967-1965 yılları arasında doğanlar, 63 yaşına kadar maaşlarının yüzde 62’sini, 65 yaşına kadar ise yüzde 34’ünü alacak ve çıkışlardan gönüllü olarak yararlananlara 10 bin avro ek ikramiye verilecek. Ve 1964’te veya önceki yıllarda doğanlar, yasal maaşın %52’sini ve emekliliğe kadar %34’ünü elinde tutuyor, ancak 10.000 Euro’luk ikramiyeyle birlikte.

Her durumda şirket katkı paylarının tamamını ödeyecek Sosyal Güvenlik 63 yaşına kadar ve işçinin erken emekli olabilmesine kadar63 yaşını doldurana veya erken emekli olana kadar temel sağlık poliçesi ve risk sigortası masraflarının yanı sıra. Şirket ayrıca işten çıkarmaların en az %7’sine (yaklaşık 240 yeni iş) eşdeğer istihdam yaratmayı da taahhüt etti.

Telefónica, 2011’den bu yana ERE formülünü kullanmıyor ve GVC Gaesco’nun tahminlerine göre, üzerinde anlaşılan şartlarla bunun şirkete maliyeti 1.600 milyon ile 2.000 milyon euro arasında olacak. Şirket idam etti 2016’dan bu yana üç gönüllü izin planı Tazminat ve sosyal yardımlarla. O tarihten bu yana operatör, istihdam ilişkisinin bireysel olarak askıya alınmasına (PSI) yönelik üç plan aracılığıyla İspanya’da yaklaşık 11.900 kişiyi işten çıkardı; bunun gruba, işten ayrılmaları kolaylaştırmak için yapılan ödemeler için yaklaşık 6,8 milyar avroluk bir maliyeti oldu (çalışanların 68 yaşına kadar görevlendirilmesi) 65 yaşına kadar maaşlarının %’si ve emekliliğe kadar SGK ve sağlık sigortası primlerinin ödenmesi).

Yeni anlaşma

Telefónica ayrıca, İspanyol bağlı şirketlere yönelik 2026 yılına kadar uzatılacak olan ve 2027 yılına kadar uzatılması olasılığı bulunan yeni toplu sözleşme için sendikaların oybirliğiyle desteğini aldı. Yeni çalışma çerçevesine ilişkin anlaşma, çalışma gününün mevcut haftalık 37,5 saatten kademeli olarak azaltılmasını öngörüyor. 2026 yılında 36 saate ulaşana kadar (her yıl yarım saat daha az olmak üzere), yıllık %1,5 maaş artışı ve sonunda enflasyonun seyrine göre yapılan bir inceleme ile işgücünün satın alma gücünün korunması garantisi anlaşmanın süresi.

Telefónica’yı büyük İspanyol şirketlerinden ilki haline getirecek yeni anlaşma çalışma gününü kademeli olarak haftada 36 saate düşürün (İspanyol sendikalarının ve Sumar’ın koalisyon hükümetinden talep ettiği 35 saate bir adım kaldı).

Alakalı haberler

Çifte anlaşma Telefónica’nın Grubun 2024’teki ilk yüzüncü yılını kutlayan etkinlikler öncesinde iç barış. İspanyol Devleti’nin bir kez daha şirketin referans ortağı olmayı planladığı bir hissedar değişikliğinin ortasında gelen sosyal barış

Bakanlar Kurulu, kamu holdingi SEPI’ye, Caixabank-Criteria ve BBVA ile birlikte telekom sektöründe yeni bir İspanyol sert çekirdeği oluşturmak ve Suudi Arabistan’ın gruptaki yükselişine karşı üstünlük sağlamak için Telefónica’nın %10’una kadar satın almasını emretti. %9,9’a yükseldi. Hükümet böylece “İspanya’nın en stratejik şirketi” olarak gördüğü Telefónica’nın özerkliğini ve İspanyolluğunu güvence altına almayı amaçlıyor. savunma, ulusal güvenlik, siber güvenlik ve iletişimle olan bağlantıları nedeniyle.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir