Telefónica emisyon azaltma hedefini hızlandırıyor

Telefon karar verdi 2030’a doğru onun bağlılığı %90 azalma operasyonel emisyonları ve Değer zincirinde %56r, değer zinciri de dahil olmak üzere ‘2040’ta Net Sıfır Emisyon’ hedefine ulaşma hedefi doğrultusunda. José María Álvarez-Pallete’nin başkanlığını yaptığı şirket dolayısıyla 10 yıl ileri alınacak Birleşmiş Milletler İklim Değişikliği Çerçeve Sözleşmesi Taraflar Konferansı Başkanlığınca belirlenen öncelikler doğrultusunda uluslararası anlaşmalara, COP 28. Sektör, Birleşmiş Milletler’in Uluslararası Telekomünikasyon Birliği aracılığıyla desteklediği bir girişim olan ‘Yeşil Dijital Eylem’ ile zirvedeki varlığını artırıyor (PEKİ SEN), yerleştirmek için İklim eyleminin ön saflarında yer alan endüstri ve dijital çözümler.

Maya OrmazabalTelefónica Çevre ve İnsan Hakları Direktörü, “bağlantılılığa, yenilikçiliğe ve dijitalleşmeye değer vermenin hayati önem taşıdığına” dikkat çekiyor. yeşil geçişVe. Sektörümüz, telekomünikasyon“, iklim değişikliğini durdurmak için vazgeçilmez bir müttefiktir.” Birleşmiş Milletler’in son raporu, dünyanın iklim değişikliğiyle mücadelede çok yavaş ilerlediğini gösteriyor, uyarısında bulunuyor.

Bu nedenle bu perşembe günü Dubai’de başlayacak ve 12 Aralık’a kadar sürecek olan COP 28’de, Paris Anlaşması’nda imzalanan ilerlemeye ilişkin denge, 7 yıl önce hedefi şuydu: küresel ısınmayı 2°C’nin altında sınırlamaksanayi öncesi seviyelere kıyasla tercihen 1,5°C’de. Ormazabal da buna katılıyor ve “COP28’in gerçek bir teşvik, değişimin hızlanması için bir katalizör olması gerektiğine ve 2040’ta Net Sıfır’a ulaşma yolunda ilerlememizi göstereceğimize” dikkat çekiyor.

İklim eylem planı

Telefónica, kısa, orta ve uzun vadede çevresel hedeflerine uyumu garanti etmek için İklim Eylem Planıgeçişini desteklemek için bilimle desteklenen hedef ve tedbirleri belirlediği, yönetim kurulu tarafından onaylanmış, düşük karbon ekonomisiherhangi biri.

Bu plan Telefónica’nın daha verimli ve dayanıklı. Aslında operatör operasyonel emisyonları %80 oranında azaltmayı başardı (kapsam 1 ve 2) küresel çevresi boyunca ve Değer zincirinin tamamı dahil %51r, bu da atmosfere 1.458 ktCO2e daha az salındığı anlamına geliyor. Böylece işletmeci 2030 yılı için belirlediği hedefe 8 yıl önceden ulaşmış oldu.

Süreç sayesinde ağlarının dönüşümü, fiber optik ve 5G’nin devreye alınmasıHem önceki teknolojilere göre %80’den fazla daha verimli, hem de 1.500’den fazla verimlilik ve enerji yönetimi projesini hayata geçirerek, şirket şu sonuçlara ulaştı: 2022 yılında enerji tüketimini 201 yılına kıyasla %7,2 oranında azaltmak5. Ve buna rağmen Ağları tarafından yönetilen trafik 7,4 kat arttı. Ek olarak, Telefónica’nın küresel elektrik tüketiminin %82’si yenilenebilir kaynaklardan geliyorBrezilya, Avrupa, Peru ve Şili’de halihazırda %100’dür.

Sektörel müdahaleler

Telefónica, Birleşmiş Milletler’in uzman bir kuruluşu olan Uluslararası Telekomünikasyon Birliği (ITU) tarafından desteklenen ve işbirliğini geliştirmek, sektör çapında iş birliğini hızlandırmak amacıyla desteklenen yeni bir girişim olan ‘Yeşil Dijital Eylem’in bir parçası olarak zirvedeki sektörel müdahalelere katılıyor. İklim zorluklarını ele alma ve dijital çözümleri iklim eyleminin ön sıralarına koyma taahhütleri.

Alakalı haberler

Bu nedenle, Telefónica’nın Çevre Direktörü, sektördeki diğer şirketler için bir referans olan ve bilimle uyumlu hedeflerle ve kuruluş genelinde çapraz eylemlerle karbon ayak izini azaltmayı amaçlayan İklim Eylem Planını 3 Aralık’ta açıklayacak. Aynı zamanda ‘Yeşil Dijital Eylem’in bir parçası olan “Herkes için Erken Uyarı girişimi için dijital bağlantı ve teknolojiler” girişimi çerçevesinde Ormazábal, şirketin herhangi bir tehlike durumunda halkı uyarmak için kullandığı uyarı sistemini açıklayacak. afet, yakın doğal afet veya acil durum.

Telefónica, iklim eylemi için daha fazla yatırımın harekete geçirilmesi ihtiyacı hakkında konuşmak üzere İspanya Pavyonu’nda da hazır bulunacak. Şirket, sektör gibi, sürdürülebilir faaliyetler sınıflandırmasında telekomünikasyon sektörünün temsilinin iyileştirilmesini savunuyor. Yeşil tahvillerde öncü olan Telefónica, 2026 yılında toplam finansmanının yaklaşık %40’ının ESG kriterlerine bağlı olacağını duyurdu.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir