Tüketim konusunda süper uzman José Luis Nueno: “Harcamak için varım”

Analistlere göre bu 16 Aralık yılın en yoğun üç gününden biri. Ve her şeye rağmen, bir rollercoaster’ın ortasında Faiz artırımları, enflasyonu felce uğrattı ve açık savaşlar devam ediyor harcama partisi. Nedenini soruyoruz José Luis NuenoIESE’de Tüketici Davranışlarındaki Değişiklikler Intent Genel Merkez Başkanının sahibi ve kitabın yazarı ‘Her şey kötü ama iyiyim’ (AECOC), burada neredeyse tüm verilerden bazı sonuçlar çıkarıyor. 190 milyon satın alma işlemi çeyrek milyon İspanyol’dan.

Orada neler oluyor?

Pandemi döneminde insanlar satın almayı bırakıp tasarruf etti ve açılıştan sonra ilk iki yılda tsunami yaşandı. İnsanlar öncelikle karantinada çokça kullanılan mobilya, ‘elektro’, tamirat gibi şeylerin yerine tedarik zincirlerinin tıkanması sorununu koymak istediler, bu da erteleme anlamına geliyordu. Ardından, serbest kalan enflasyon ve GSYH’deki acımasız düşüşle birlikte harcamalarda kesinti olacağı, özel etiket tüketiminin artacağı ve tarihin durgunlukla sonuçlanacağı düşünülebilir. Ancak veriler hiç de öyle olmadığını söylüyor. Tüketicinin en çok kesinti yapacağını söylediği kategoriler (giyim, restoranlar, seyahat) enflasyonun üzerinde büyüyen üç kategori oldu.

Tüketici giyim, restoran ve seyahatte kesinti yapacağını söyledi ve bunlar enflasyonun üzerinde büyüyen kategoriler oldu

Çıldırdık mı?

Çalışan iki milyon insan daha var. Gerçek bir mucize!

Birçoğu güvencesiz sözleşmelerle.

Çalışmamız hanehalkı harcanabilir geliri üzerineydi; Yani, size gelen her şeyi faturayla karşıladıktan sonra, yemek artı, istediğiniz için harcadığınız harcamadır (toplamda ortalama %66). Yani çoğu genç, fazla kazanamayan, bağımsız olamayacak, uzun vadeli projeler üstlenemeyecek, ancak aylık faturası olmayan, kredi çekemeyen iki milyonu sisteme koyuyorsunuz ve harcıyorlar. plasebolar.

“Çalışan gençler fazla kazanmıyor ama bağımsız olamıyorlar ve harcıyorlar”

Plasebolar mı?

Ucuz kıyafetler, seyahat, barlar ve restoranlar.

Her yerde oluyor mu?

Pandemi sonrasında Japonya’da restoran ziyaretleri %50 oranında azalırken, ABD’de McDonald’s ilk yemek odası olmayan restoranını 2022 yılı sonunda Fort Worth’ta (Texas) açtı. Münzevileri tüketiyorlar. Ama burada sosyalleşmemiz gerekiyor. Hadi bunu sokağa taşıyalım. Yani gördüğümüz şey gençlerle ve paranın bir kısmını çocuklarına ayıran ve artık harcayabilen birçok ebeveynin özgürleşmesiyle ilgili. Ayrıca turistler ve uzaktan çalışan ve uzun hafta sonlarını bir otelde veya Airbnb’de geçirenler de var.

‘YOLO etkisi’nden (İngilizce’de ‘sadece bir kez yaşarsın’ anlamına gelen kısaltma) bahseden ekonomistler var.

Bazen bana ilham veren ekonomistler, son iki durgunluğun ‘yedisini’ tahmin etme konusunda olağanüstü.

Onlara güvenmiyor, vay be.

Eğer onlara güvenseydim 2024’ün muhteşem geçeceğini düşünürdüm çünkü deflasyonist bir yıl olacak. Deflasyon olmayacak! Yiyecek ve içecek sektörü (%16) düşüşe geçmeyecek çünkü bir paradigma değişikliği söz konusu: Endüstrileri ekolojik geçişin gerekliliklerine uyarlamak için son tarihler doluyor ve bu da çılgın yatırımlar anlamına geliyor. Bunun bedelini kim ödeyecek?

“Ekonomistler 2024’ün deflasyonist bir yıl olacağını söylüyor. Deflasyon olmayacak!”

Biz?

Bu enflasyondur. Gıdada yüzde 2 değil, yüzde 3 ila 5 arasında olacak ve eğer öyleyse, tüketimdeki bu bolluğun ardından durgunluğun gelmesinden ve işsizliğin ortaya çıkmasından endişe ediyorum. Politikacılar her gün iş yaratmayı düşünmeli! Çünkü günümüzün tüketicisi dirençli, her şeye rağmen ilerleme becerisi gösteren bir tüketici.

Geleceğe devam edelim. Çekimler nereye gidecek?

Birkaç puan vereceğim. 1/ İnsanlar harcamak isteyecek ama aynı zamanda harcarken tasarruf ettiklerini de duyacaklar. 2/ Enflasyonun sürmesi ve tüketici direncinin tükenmesi nedeniyle gerçek ve algılanan fiyat önemli olacak (hızla giden lüks sektörde artık fark edilmeye başlandı). 3/ Parası olan yaşlıları cezbetmelisiniz. 4/ Tüketiciyi elinizde tutmalısınız, başkasından satın almamaları için teşvik aramalısınız. Ve 5/ Yeni pazar yolları aramalıyız.

“Örneğin kilo vermek için moleküler biyolojide kullanılan enjekte edilebilir GSP1 ürünlerine hayran kaldım”

Başka ne icat edilebilir?

Şimdi, örneğin kilo vermek için moleküler biyolojideki uygulamalara yönelik enjekte edilebilir GSP1 (Gene-Specific Primer) beni hayrete düşürüyor. Saxenda, Ozempic ve diğer icatlar diyet işini, spor salonlarını, spor mağazalarını ve ‘fast food’ları büyük ölçüde yok edebilir. Daha yaşlı olanlar, eğer dayanırsak, her türlü duruma enjekte edilecekler.

Alakalı haberler

Bu arada tüketici uzmanı ne tüketiyor?

Hizmetlerde, aboneliklerde, giyimde, restoranlarda, seyahatte, teknolojide. Hayatım boyunca geçirmek için var olduğumu düşündüm.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir