TURİZM IBEX 35 | Borsadaki turizm şirketleri 2023’teki ivmelenmenin ardından 2024’te de iyi bir yıl bekliyor

Turist rezervasyonlarındaki artış sayesinde turizm şirketleri rekor bir 2023 yaşadı. Geçtiğimiz yıldan bu yana herhangi bir kısıtlama olmaksızın ilk kez yaşanan pandemi sonrası durdurulamayan seyahat etme isteği, bu şirketlerin çift haneli oranlarda yeniden değerleme elde etmelerine olanak sağladı. Havaalanı müdürü Aena %36’ya kadar yeniden değerleme yaptı; onu %31’e yükselen seyahat arama motoru Amadeus izledi; Otel şirketi Meliá, menkul kıymetlerinin değerini 2023’te %25 artırırken, havayolu IAG’nin payı da %21’e yükseldi. Aynı zamanda %22,8’e varan değer kazanan Ibex 35 için de iyi bir yıl oldu. 2025’in başında bu değerler iyi bir büyüme beklentisini koruyor. “Turizm sektörü, çoğu şirketin faaliyeti hareketlilik kısıtlamaları nedeniyle sınırlı olduğundan, pandemi sırasında en çok cezalandırılan sektörlerden biri oldu. Yeniden açılmanın ardından, turizmin toparlanması nedeniyle birçoğu güçlü bir şekilde yükseldi. İşgücü piyasası ve tüketici güveni” diye açıklıyor XTB aracı kurum analisti Joaquín Robles.

Yılın ilk seanslarında %2,2 düşüş yaşayan ve 10.000 puanını kaybeden İspanyol seçmeleri için yıl pek de iyi başlamadı.. Ancak Ibex 35’in parçası olan üç turizm şirketinden dördü yeşil kalıyor. Meliá bu yıl şu ana kadar %4,1 oranında büyüme kaydederken, onu %1,81 ile değer kazanan Amadeus ve %0,64 ile Aena takip etti. Uyumsuz not, bu yıl şu ana kadar %4,8’e düşen IAG’den geliyor. “Geçen yıl bu şirketlerin faaliyet düzeyi pandemi öncesine çok benziyordu ancak şirketlerin büyük bir kısmının mali durumu aynı değil. Karantina sırasında milyon dolarlık kayıplar kaydettiler, bu da onları zor durumda bıraktı. borçluluklarını önemli ölçüde artırıyor” diyor Robles.

Aslında yılın ikinci yarısında, Sektör zaten bazı değerlerin tahmininde bazı kesintiler yaşadı. “Makroekonomik verilerin cesaret verici olmadığı Avrupa’da yavaşlama döneminde daha iyi performans gösterebilecek şirketlere doğru bir rotasyon olduğu için bazı hisse senetlerinde tahmin kesintileri oldu, bu da BCE’nin erken faiz indirimine yol açabilir. IG Mercados analisti Diego Morín, “Sonunda sistemi boğaruz” diyor.

Ekonomideki yavaşlama turizm şirketlerini ve borsa performanslarını olumsuz etkiliyor. Joaquín Robles şu uyarıda bulunuyor: “Eğlence, bir durgunluk durumunda en hassas ihtiyari harcamalardan biridir. Öte yandan, Çin’in toparlanması henüz tamamlanmadı ve 2019’daki 154 milyon turist sayısına ulaşmaktan çok uzak.” Havayolları son yıllarda yatırım yapılmaması nedeniyle kapasite sorunu yaşıyor. “Nitelikli personel sıkıntısı nedeniyle bu şirketlerin maliyetleri arttı ve görüntülü görüşmeler iş seyahatlerini önemli ölçüde azalttı” diyor.

Bu, örneğin IAG’nin hisse başına iki avroyu geçemediği anlamına geliyor. “Meliá da salgın öncesi seviyeleri aşan sorunlar yaşıyor. Amadeus ve Aena son aylarda daha büyük artışlar kaydettiler, ancak bunun nedeni başlangıçta o kadar fazla artış göstermemeleriydi. Bu yıl için bir konsolidasyon dönemi bekliyoruz, çünkü küresel görünüm Büyüme çok sınırlı ve ekonominin gelişimine bağlı olacak” diye açıklıyor Joaquín Robles.

İzlenecek değerler

Alakalı haberler

Seyahat arama motoru Amadeus, analistler için en iyi beklentilere sahip turizmle ilgili hisse senetlerinden biridir. “2023’te 5,4 milyarın üzerinde gelire ve 1 milyar kar elde edeceğine inanıyorum. Hedef fiyatı hisse başına 72,95 euro olabilir“diyor IG Mercados analisti Diego Morín.

IAG’ye ilişkin olarak, Havayolu, TAP Portekiz’in satın alınmasıyla neler olabileceğine dair söylentilerin yanı sıra Air Europa ile birleşmesiyle neler olacağına da dalmış durumda.. Meliá’nın salgın sonrası iyi bir performans sergilediğini düşünen Morín, “Burada hedef fiyatı belirlemek daha karmaşık, ancak 1,80 – 1,90 avroya kadar çıkabilir” diyor. Morín sözlerini şöyle bitiriyor: “Talebin sağlam olmasını umuyoruz, ancak bir durgunluk durumunda sektörün ortaya çıkarabileceği sorunları dikkate almamız gerektiği konusunda ısrar ediyorum.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir