Turizm patlaması konaklama fiyatlarını yüksek tutuyor

Fiyatlar 2020’den bu yana %13,3 arttı, otel sektöründekilerin oranı %17,3 iken, dört puan daha. Bu günlerde Madrid’de düzenlenen Uluslararası Turizm Fuarı’nda (Fitur 2024) da teyit edilen talep baskısı, bir ılımlılaşma döneminin başlama ihtimalini ortadan kaldırıyor. Ancak Ulusal İstatistik Enstitüsü’nün (INE) verilerinin ortaya çıkardığı eşitsiz büyümeyi açıklayan tek faktör müşterilerin davranışları değil; pandemi nedeniyle zorunlu kapanma sırasında konaklama tesisinde yapılan iyileştirmeler de rol oynuyor.

“Sadece maliyetlerdeki artışın yansıtılmasından bahsetmiyoruz, aynı zamanda katma değer de yaratıldı.” Dün bu şekilde bahsetti Tenerife sektör işverenleri derneği (Ashotel) başkanı Jorge Marichal -milli Cehat’ta da durum böyle-, “birçok otelin” covid nedeniyle faaliyetlerin durmasından yararlanarak yürüttüğü çalışmalara.

Mola sırasında yapılan reformlarla kazanılan katma değer de destinasyonu daha pahalı hale getiriyor

Ayrıca, TÜFE’nin (Tüketici Fiyat Endeksi) küresel görünümü bazı alt grupların özelliklerini ortaya çıkarmamaktadır. gıda (%32,7) veya enerji (%18,4) Çok yukarılara fırladılar. “Hepimiz bu acıyı yaşadık” dedi Las Palmas Otelcilik ve Turizm Girişimcileri Federasyonu (FEHT) başkanı José María Mañaricua.

Maliyetlerde azalma olmazsa tarifeler asla eski haline dönmeyecek. Ancak bunun gerçekleşmesi yeterli olmayacaktır. Adalara gelen müşteri akışı en parlak anlarından birini yaşıyor ve tespit edilemeyen koşullar bir yana, akışın yavaşlayacağına dair hiçbir belirti yok. Aralık ayına ilişkin kesin veriler bilinmediğinden, geçen yıl Adalar’ı ziyaret eden turist sayısının daha önce hiç aşılmayan 16 milyon sınırını aştığı varsayılıyor. Seyahat etmek daha pahalı olabilir ama bunu yapma isteği azalmıyor.

“Bunda “Pandemi hem öncesini hem de sonrasını işaretledi.”Marichal açıkladı; Tenerife iş lideri, “Artık kendimize daha fazla dikkat ediyoruz” diye ekledi. Bu yeni öncelik sıralamasında tatiller eskisinden çok daha yüksek görünüyor. Sonuç olarak, eğer talep azalmazsa, piyasa fiyatları tersine çevirmek için bir neden görmüyor.

Fitur’da yaşanan katılım ve atmosfer, sektörün yaşadığı güzel günleri yansıtıyor

Mañaricua, geçen yılın son iki ayının “çok iyi” olduğunu ve “Mart ayına kadar barış olacağını” onayladı. Ayrıca, Fitur’da hissedilen atmosfer büyük bir dinamizmdir. FEHT başkanı şöyle devam etti: “Her zamankinden daha fazla insanla ve önceki baskılara göre daha rahat bir şekilde”. Ashotel, “Sektör ülke genelinde moda” dedi. Ancak her şey jauja değildir.

Bugünlerde tur operatörleriyle sözleşmeler neredeyse bir yıl sonra kapatılıyor. José María Mañaricua, “Fiyatlar, üzerinde düşünülen maliyetlerden türetilmiştir” diye açıkladı. Peki toptancıların talep ettiği yatakların tümü dolu değilse ne olur? “Yeniden müzakere etmemiz gerekecek” diye itiraf etti Las Palmas oteller birliğinin başkanı.

Sözleşmeleri yeniden müzakere edin

Daha sonra yeni belgelerin bazı kişilerle imzalanması gerekecekti. daha cazip fiyatlar potansiyel müşteriyi baştan çıkarmayı bitirmek ama bu hesaplanan kârı ortadan kaldıracaktır. Son birkaç yılın net sonucu çift haneli bir oranda arttı ve bazılarında rahat bir şekilde %20’nin üzerine çıktı. Hasatın, küresel koronavirüs salgını olarak adlandırılan tamamen başarısız bir hasattan büyük ölçüde etkilendiği doğru.

Bu yüzden parmaklar sıkıca çaprazlanır. Pandemi, Rusya’nın Ukrayna’yı işgal etmesi, İsrail’in Filistin’i sistematik olarak yok etmesi…, uluslararası barış ve huzuru istikrarsızlaştıran olayların birikmesi ekonomiyi az ya da çok yoğunlukta etkiledi. Ayrıca önceden yapılan tüm hesaplamaların havaya uçmasının birkaç gün sürdüğünü de gösterdiler.

Son yıllarda kâr çift haneli oranda arttı

Alakalı haberler

Turizmin Kanarya ekonomisine sağladığı katkı aşıldı (%35,5’i GSYİH Impactur’a göre 2022’de) 2020 sağlık krizi öncesinde işletme sahipleri, pandemi nedeniyle oluşan borçların ödenmesinin ardından sayacın sıfırlanacağı yıl olarak 2024’ü belirlemişti.

Paskalya’ya kadar başarıyı sürdürmenin yolu açık görünüyor. O zaman geleneksel kötü aylar olan Nisan, Mayıs ve Haziran aylarında mücadele etme zamanı gelecektir. Yılın bu bölümünde iyileştirme alanı 2022’de geçen yılın aynı dönemine göre “%27” daha fazla müşteriyle kapandı. Bu, bu çalışmada %30’a ulaşmayı göz ardı etmeyen Mañaricua tarafından detaylandırılmıştır. Tabii ki, her zaman yüksek sezona göre %40’a varan fiyat indirimleriyle.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir