Turizm patlaması salgının neden olduğu 220 milyar boşluğu kapatmıyor

İspanyol turizmi tarihi bir yıla hazırlanıyor. Yurt içi ve yurt dışından gelen yolcuların sayısında yaşanan patlamanın ortasında ve fiyatlardaki keskin artışın etkisiyle rekor bir yaz kaydeden sektör, yılın geri kalanında ticari büyüme oranlarının daha da yüksek olacağını öngörüyor. Lobide gruplandırılmış, İspanya pazarındaki en büyük turizm şirketlerinin tahmini ExcelturSektörün GSYİH’sı 2023 yılının tamamında tarihi zirvelere ulaşacak ve önceki rekoru kırarak Kovid pandemisi öncesindeki seviyelerin %16 üzerinde kalacak.

Bu kadar çok iyi haberin, bu kadar çok verinin ve bir bütün olarak işlerin bu kadar iyi ilerlemesinin ortasında, büyük turist grupları, Sektör, faaliyetlerin tamamen durması ve çöküş olmasaydı elde edilecek rakamları henüz aşmayı başaramadı Enfeksiyonları kontrol altına almak için uygulanan hareket kısıtlamaları nedeniyle pandemi sırasında neredeyse mutlak iş.

Mevcut tarihi yükselişe rağmen, salgın olmasaydı ve sektörün sürdürdüğü büyüme patikası ile turizm GSYİH’sı artık bu yılı kapatacağı seviyelerin oldukça üzerinde olacaktı. Spesifik olarak, sektörün en büyük yaklaşık otuz şirketini bir araya getiren lobi Exceltur’dan gelen tahminler; Meliá, NH, Iberia, Globalia, Riu veya Amadeus– INE tarafından hazırlanan Turizm Uydu Hesabına göre sektörün sıkıntı çektiğini belirtiyorlar 2020’den bu yana 222 milyar euroluk delik Pandemi gerçekleşmemiş olsaydı tahmin edilen senaryoyla karşılaştırıldığında.

“Yeniden faaliyete geçme konusundaki kanıtlanmış kapasiteye rağmen, İspanya’daki turizm aktivasyonu, pandemi yıllarında yaşanan etki olmasaydı elde edebileceği seviyenin hâlâ altında; “potansiyel ne olurdu?” ile karşılaştırıldığında 2020 ile 2023 arasında 222 milyar avro kazanamadı Exceltur, turizm perspektiflerine ilişkin son üç aylık raporunda, “tarihsel seride gözlemlenen eğilime göre, aynı dönemde turizme bağlı ekonomik faaliyet üretimi” raporunu veriyor.

Kazadan sonra patlama

İş dünyası birliği, turizmin yavaşlamadığını, yıl sonuna kadar daha büyük bir hızla büyümeye devam edeceğini öngörüyor. O Turizm GSYİH’sı yıl boyunca 183 milyar 78 milyon avroluk rekora ulaşacakYukarı yönlü revize edilen yeni tahminlerine göre geçen yıla göre %14,7’nin üzerinde, covid öncesi 2019 seviyelerine göre ise %16,3’ün üzerinde büyüme kaydetti. Exceltur’un hesaplamalarına göre, Kovid etkisi olmasaydı sektörel GSYH bu yıl 190 milyon milyonu aşacak, önceki yıllarda da salgında yaşanan çöküş olmadan büyümeye devam edecekti.

Turizm sektörü, pandemi öncesi yıllarda rekor gelir ve talep rakamlarına ulaşıyordu. Turizm, 2019 yılını 157 milyar 355 milyon euroluk sektörel GSYİH ile kapatmayı başardı. Kara 2020 sırasında faaliyetin tamamen durması GSYİH’yi neredeyse %60 oranında düşürdüta ki doksanların sonundaki seviyelerde kalana kadar, sadece 64.573 milyon euro. Yeniden etkinleştirme 2021’de çekingen bir şekilde başladı ve faaliyette 97.127 milyona ulaştı; bu, bir önceki yıla göre %45 daha fazla, ancak yine de covid öncesi seviyenin %38 altında. 2022 yılında sektör tam toparlanma göstererek pandemi öncesi seviyeleri aşarak 159.490 milyon turizm GSYH’sine ulaştı; bu rakam bir yılda %64 artışla 2019’a göre %1,3 artış gösterdi.

2020’den bu yana ve bu yıla kadar olan tüm bu faaliyet kaybı, pandemi öncesinde kaydedilen büyüme trendinin korunduğu bir senaryoda turizmin neler başarabileceğine ilişkin olarak, Exceltur’un 222 milyar euro olarak tahmin ettiği ve büyük şirketlerin de bu rakama karşılık geldiği bir rakam. Sektörde tutunduğumu vurgulamak içinBir patlamanın ortasında bile sektör hala Kovid’in sonuçlarına katlanıyor.

Bu yıl için tahmin edilen faaliyetteki güçlü büyümenin 183.000 milyonu aşacağı doğrulanırsa, turizm ulusal bir ekonomik motor olarak güçlenecek ve İspanyol ekonomisinin tüm büyümesinin beşte birinden fazlasına katkıda bulunacak ve turizm gelirlerini artıracaktır.tüm İspanya GSYİH’sının %12,6’sına kadar katkı, Kovid’den önceki ağırlığıma eşit.

Fiyat artışları

Yıl boyunca turizm faaliyetlerindeki güçlü büyüme, büyük ölçüde şirketlerin genel olarak uyguladığı oranlardaki artışla desteklendi. Turizm şirketleri, faaliyetlerdeki toparlanma ve enflasyon dalgasının ortasında başlayan ancak bugüne kadar devam eden fiyat artışları sayesinde cirolarında önemli artışlar olduğunu teyit ediyor. ortalama %18 daha fazla ile 2019 seviyelerinin çok üzerinde oranlar Tüm turizm alt sektörlerinde

Alakalı haberler

Turist lobisi için fiyat artışı talep artışına yanıt veriyorEnflasyon nedeniyle artan maliyetlere cevap verme ihtiyacı ve daha kaliteli, daha katma değerli ürünlerin artık daha yüksek aralıklarda konumlandırılmak üzere yoğun yatırımlarla pazarlanmaya başlaması ve şirketlerin de borçlarını ödemeleri gerekiyor. Pandemi sırasında birikmiş.

Satışlardaki iyileşmeye ve fiyatlardaki yükselişe rağmen talebin artmaya devam etmesine rağmen, Exceltur, bu büyümenin kârlılıkta artışa dönüşmediği konusunda uyarıyor Son bir yılda enflasyonda yaşanan yükselişin işletme maliyetlerinde yarattığı keskin artış, bu artışları fiyatlara tam olarak yansıtamadığından birçok firma için olumsuz sonuçlar doğurdu. Sektör lobisinin tahminlerine göre, turizm şirketlerinin karşıladığı enerji ve diğer malzemelerin maliyetleri son iki yılda hâlâ yüzde 26’dan fazla arttı, maaş maliyetleri neredeyse yüzde 20 arttı ve finansal maliyetler arttı. Geçen yıl yüzde 11.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir