Ukrayna’nın Karadeniz üzerinden 13 milyon ton mal ihraç ettiği tahmin ediliyor

Ukrayna hükümeti bu Cumartesi günü yaklaşık olarak ihracat yaptığına dair güvence verdi 13 milyon ton mal ağustos ayında kurulduğundan bu yana Karadeniz’de deniz koridoru Rusya’nın bombalama tehdidine rağmen bu onların ticareti için çok önemli hale geldi.

Bunlar yaklaşık “13 milyon ton” tarafından taşındı 400 gemişunu belirtti: Ukrayna Altyapı Bakanı Oleksandr Koubrakov. Bu koridorun “askeri saldırı koşullarında” işletilmesini sağladıkları için Ukrayna ordusuna ve uluslararası ortaklarına “şükranlarını” dile getirdi.

Cephede zorlu bir 2023’ün ardından, Ukrayna Karadeniz’deki başarılarıyla övünebilirBurada çok daha güçlü olduğu söylenen bir Rus filosunu yendi. Kiev ordusu, Rus gemilerini bu denizin güneybatısından uzak tutmayı ve bombalama tehditlerini göz ardı ederek Ukrayna tahılını ihraç etmek için bir deniz koridorunu yeniden açmayı başardı.

Bu koridor, güney Ukrayna limanları ile İstanbul Boğazı’nı birbirine bağlamak için Ağustos ayında oluşturuldu.Moskova’nın savaşan iki ülke arasındaki tahıl anlaşmasına kapıyı kapatmasından sadece birkaç hafta sonra. Bu anlaşma, bir yılda yaklaşık 33 milyon ton Ukrayna tahılının ve diğer gıda ürününün Karadeniz üzerinden ihraç edilmesine olanak tanımıştı.

Son aylarda, Ukraynalı meslektaşları tarafından “haksız” olarak değerlendirilen rekabetten memnun olmayan Polonyalı kamyoncuların gösterileri nedeniyle birçok kara yolu kapatıldığı için bu rota daha da önemli.

Alakalı haberler

Rusya, Ukrayna limanlarına gelen veya ayrılan gemilere saldırmakla tehdit etti, liman ve tahıl altyapısına saldırırken. Tahıl yüklemek üzere Ukrayna limanına giden Panama bayraklı bir ticari gemi, bu hafta mayına çarparak iki denizciyi yaraladı.

Cumhurbaşkanı Volodymyr Zelensky Cumartesi günü ülkesinin denizcilikteki başarılarını övdü ve kuvvetlerinin Bu yıl “denizi yeniden fethettik”.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir