Unió de Pagesos, Katalonya’nın çeşitli bölgelerinde tatlı meyve kayıplarının %100’e kadar olduğunu hesaplıyor

Unió de Pagesos, Katalonya’nın çeşitli bölgelerinde kuraklık nedeniyle tatlı meyve kayıplarının %100’e varan oranlarda olduğunu hesapladıKatalan çiftçiler sendikasının bu Cumartesi günü yaptığı bir açıklamada bildirdi.

İçinde Plana de Lleida, mayıs ayından temmuz ayının ilk yarısına kadar hasat sırasında kayıpların %70 ile %100 arasında olacağını tahmin ediyor Canal d’Urgell ve Segarra-Garrigues’teki su kısıtlamaları nedeniyle toplam 10.000 hektar. Sendika, normal bir kampanyaya kıyasla ekonomik kaybın %70 olacağını tahmin ediyor

Bu bölgedeki daha sonra hasat edilen tatlı meyve üretimleriyle ilgili olarak Unió de Pagesos, bunların %30 ila %40 arasında kayıp yaşayacağını tahmin ediyor.

İçinde l’Alt Penedès (Barselona) bölgesi, Temmuz ayından önce yapılan hasadın %80 ile %100 arasında kayıplar gösterdiğini kaydetti.kuru tatlı meyve tarlalarında ise Baix Llobregat bölgesi (Barselona) Üretimin yüzde 90’ına ulaşıldı.

İçinde Camp de Tarragona, su eksikliği %60’tan fazla kayıplara neden oldu Bazı belediyelerde kiraz ağaçları başta olmak üzere tatlı meyve üretiminin arttırılması, Ağaçların bile öldüğü Guiamets, Margalef ve Riudecanyes.

Evrensel yardım

Unió de Pagesos, kuraklık nedeniyle meyve ağaçlarını kaybeden çiftçilere, etkilenen tarlaların yeniden düzenlenmesi için yardım sağlanmasını talep ediyor.

Ayrıca bir bahise de bahse girerler. tatlı meyveler için evrensel yardım, “yardım daha çok doğrudan etkilenenleri hedef alarak tasarlandığında, idari işlemler etkilenen sektörde kaynak kaybına neden olur”2022’deki donlarda veya 2021’deki Filomena’da olduğu gibi.”

Alakalı haberler

Sendikaya göre sektör, sezon boyunca “İspanyol çiftçilerin arzını yurt dışından gelen ürünlerle doyuran şirketlerin kötü kararları nedeniyle Haziran sonu ve Temmuz başında pazarın doygunluğu” yaşadı.

Plana de Lleida’da etkilenen 10.000 hektardan üzüntü duydu. 2023 yılı kuraklık yardımı “sadece 178 hektar için talep edildi, sektör için yetersiz”“.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir