Vergi Dairesi, dairesi veya evi olan tüm İspanyolları kişisel gelir vergisi konusunda bilgilendirir

Vergi mükelleflerinin karşılaşabileceği durumlar vardır. Evinizin satışından yararlanın ve vergi ödemekten muaf olun Gelir vergisi. Bunların arasında 65 yaş üstü ve sermaye kazancı beyanı zorunluluğu bulunmayan bağımlılık durumundaki kişiler de yer alıyor.

Vergi Dairesi (AEAT), ev sahiplerini mülklerini satma sürecini tamamlarken vergi yükümlülükleri konusunda uyaran bir bildiri yayınladı. AEAT’e göre, satıcıların ödemesi gereken üç vergi.

Bunlardan ilki tanınmış Emlak Vergisi (IBI)Alıcı ve satıcı arasında, her birinin mülkün sahibi olduğu zamana göre orantılı olarak bölünür. İkinci vergi ise belediye sermaye kazançlarıEvin satışından sonraki 30 iş günü içerisinde ödenmesi gerekmektedir. Son olarak satıcıların şunları da dikkate alması gerekir: Kişisel Gelir Vergisi (IRPF)Bir sonraki Gelir Vergisi Beyanında olası sermaye kazançlarını bildirmeleri gerekir.

Ev sahiplerine duyuru

Ancak vergi mükelleflerinin evlerinin satışından yararlanabilecekleri ve kişisel gelir vergisinden muaf tutulabilecekleri durumlar da bulunmaktadır. Bunların arasında 65 yaş üstü ve bağımlı durumda olan kişiler de var. Sermaye kazancını beyan etmeleri gerekmiyor. Ayrıca, operasyondan önceki veya sonraki iki yıl içinde satıştan elde edilen parayı başka bir ev satın almak için yeniden yatıranlar da dahildir.

Bu seçeneğe ilişkin olarak hem satın alınan konutun hem de satılan konutun mevzuata uygun olması gerekmektedir. mutad mesken olma durumuve satıcının satılan evde en az üç yıldır ikamet ediyor olması gerekir. Gayrimenkulün satışından herhangi bir sermaye kazancı elde edilmemişse, bunun kişisel gelir vergisinde beyan edilmesine gerek olmayacaktır. Ayrıca kişisel gelir vergisi ödemekten muafiyet elde etmenin dación en pago veya birincil konuta yeniden yatırım gibi başka yolları da vardır.

Ödemede tarih olması durumunda hem iflas durumunun hem de diğer varlıkların eksikliğinin Beyannamede gösterilmesi gerekmektedir. Öte yandan, mutad meskenin yeniden yatırımla devri gerçekleşirse, bu seçenekten yararlanmak için iradeyi ifade etmek gerekiyor ve devredilen ve/veya rehabilite edilen evin mutad mesken olarak değerlendirilmesi için gerekli şartları karşıladığından emin olun.

Vergi Dairesi de internet sitesinde konuyla ilgili açıklamalarda bulundu. olağan ikamet yerine yeniden yatırım: “Yeniden yatırım tutarının satışta elde edilen toplam tutardan az olması durumunda, sermaye kazancının yalnızca yukarıda belirtilen koşullar altında fiilen yeniden yatırılan tutara tekabül eden orantılı kısmı vergiden istisna edilecektir.”

Ayrıca Gelir Vergisi Beyannamesinde ilgili kutuların dikkate alınması önemlidir. Tüketiciler ve Kullanıcılar Örgütü’ne (OCU) göre, 2022’de, 1626 numaralı kutu kadastral referansın eklenmesi gereken yerdir aktarılan adreslere bağlı ekonomik faaliyetlerin bulunması ve bunların mutad meskenin tamamlayıcısı olması halinde.

Alakalı haberler

Vergi mükellefleri Vergi yükümlülüklerinin farkında olmalılar Bir ev satarken, IBI’nin orantılı ödemesi, belediye sermaye kazancı ve Kişisel Gelir Vergisindeki olası sermaye kazançlarının beyanı dahil.

Ancak, kişisel gelir vergisi ödemekten muafiyetin elde edilebileceği belirli durumlar vardır; örneğin 65 yaşın üzerindeki kişiler, bağımlılık durumunda olan kişiler veya parayı başka bir birincil satın alma işlemine yeniden yatıranlar gibi. Ev. Dır-dir Gereksinimler hakkında kendinizi bilgilendirmeniz önemlidir. ve Gelir Vergisi Beyannamesindeki ilgili kutuları doğru şekilde doldurun.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir