Video: Bu, zeytin ağacı krizine karşı mücadele eden Katalan Galya’sı

Cabacés’in (Priorat) 300 sakininden toplam 230’u tarım kooperatifinin üyesidir. İnsanlar kırsal kesimden geçiniyor. Ve yalnızca petrol üretimiKuruluşun başkanı José Antonio Robles, “bu araziye ve iklime iyi uyum sağlayan tek ürün” diye açıklıyor. Ancak ülkenin bu köşesini cezalandıran kuraklık Siurana ekstra bakire menşe tanımıRobles, “Bu yıl birçok yerel aileyi gelirsiz bıraktı” diye devam ediyor. Hasat 2023’te olacak Normalden %80 daha düşük ve bu zaten kooperatifi zorladı Petrolün fiyatı yüzde 73 arttı. “Geçen yıl 5 litrelik şişeyi 29 avroya sattık… Şimdi bunu 50 avroya çıkarmak zorunda kaldık” diye detaylandırıyor.

İklim enflasyonunun ne anlama geldiğini anlamak için zeytinyağı çok net bir örnek. Son yıllarda yaşanan kötü hasat nedeniyle ürünün perakende fiyatı tek bir yılda %73 arttı. O kuraklık etkisi ve yüksek sıcaklıklar Üretim alanlarında belirleyici oldu, çünkü üretilen litre miktarının azaltılmasının yanı sıra, zeytinlikler sulandığındaki kadar zeytin üretemediği için mevcut stoklar da tükendi.

Cabacés’te bunun hesabını iyi verebilirler. “Geçen yıl sular bitti ve evimizi kapattılar” Margalef Barajı, Kendimizi buradan tedarik ediyoruz. Yeterli sulanmayan ağaçlar çiçek açamadı ve bu nedenle zeytinler oluşmadı bile“diyor kooperatifin başkanı. Üretici, halihazırda arazide bulunan çiftliklerinden birinden zeytin toplama işini denetlerken, “Ve ilerlemeyi başaran birkaçı zayıf bir şekilde olgunlaştı ve artık çok az yağ üretiyor” diye savunuyor. Montsant sıradağlarının kalbi.

“Maliyetlerin altında kaldık”

“Şimdi bu doğru, maliyetlerin üstündeyizama daha önce, iki yıl önce, oldukça aşağıdaydık” diye açıklıyor Robles. Her durumda, süpermarket fiyatını belirleyenin üreticiler ya da tarım kooperatifleri olmadığını vurguluyor. “Şehirde insanların ödediği miktar, aracılar karar verdi“hatırlıyor. Kooperatif mağazasında yaptıkları doğrudan satışlarda fiyatları artırmışlarsa, bu neredeyse bir hayatta kalma meselesi haline geldi. Cabacés’te yaşayan işletmenin ve ailelerin ayakta kalması zor olurdu (ve hala da öyle) ) söz konusu. “Normal bir yılda burada 1 milyon ila 1,2 milyon kilo arasında zeytin elde ederdik… Bu yıl 250 bin kilo civarında kalacak.”

üretim maliyeti Cabacés parsellerinde bunlar yüksektir ve azaltılması zordur. Robles şöyle diyor: “Zeytin çiçeğinin ortaya çıktığı andan meyvenin değirmene ulaştığı ana kadar her çiftçinin zeytinin kilosu başına yaklaşık 33 sent masrafı olduğu araştırıldı.” Bunun nedeni, çiftliklerin küçük olması ve arazinin dik olması nedeniyle işin manuel olarak yapılması gerekmesidir. makineleşme zordur. Bu miktarlar iklimsel olmasa da tüketicinin petrole ödediği fiyata da yansıyor.

Ekolojik bir ürün

Cabacés çiftçilerinin bu giderleri azaltmak için tercih ettiği çözümlerden biri de ekolojik üretim. “Bu ortamda ormanların biyolojik çeşitliliği tek başına ağaçlara ve onlardan yetişen meyvelere yardımcı olur. gübreye gerek yok Robles, “Başka yerlerde kullanılan ürünler” diyor. “Önceden herhangi bir işleme gerek kalmadan organik olarak üretilmiş mahsuller yetiştirebiliriz” diye ekliyor.

Alakalı haberler

Tarafından tavsiye edildi Tarımsal Gıda Araştırma ve Teknoloji Enstitüsü (IRTA)Generalitat’a bağlı bir araştırma merkezi olan Cabacés çiftçileri, iklim krizinin onları daha da fazla cezalandırmamasını sağlamak için başka bir tarafta çalışıyorlar. “Burada büyüyoruz üç çeşit zeytin. Çoğunluk en yaygın olan arbequina’dır. Ama bir de atalarımızın en soğuk noktalara ektiği ‘rojal’ var. Düşük sıcaklıklara daha iyi dayanan zeytin ve farklı, daha acı, daha baharatlı bir yağ veriyor” diyor Robles, kasabada halihazırda türleri kurtarmak için ‘rojal’ zeytin ağaçları dikmeye karar veren çok sayıda çiftçinin bulunduğunu açıklıyor. “Ayrıca artık azınlıkta olan ‘zenciler’ de var.”

Bütün bunlarla ve bir petrol turizmi tanıtım programı Núria Bru kooperatifinin tekniğini yöneten Cabacés, kooperatifin geleceğini güvence altına almaya ve genç ailelerin kaçışını engellemeye çalışıyor. Robles, “Bölgenin garantörleriysek, bu manzaraların bu şekilde kalmasını sağlamak zorunda olanlar, hemen harekete geçmeliyiz” diyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir