“Yasa güzel ama kültürel değişim eksik”

Tarihi kararla çelik şirketi Celsa’ya ait hala sıcak ve istatistikler önemli değişiklikleri yansıtmıyor gibi görünüyor. İspanyol iflas piyasasıtartışma kendi kendine hizmet ediyor. Yaklaşık bir yıl önce onaylanan iflas reformu olumlu mu olumsuz mu oldu? Bu kullanışlı? Bu ne Col·legi d’Economistes de Catalunya (MSK) sektörle şu ya da bu şekilde ilişkili beş uzmana danıştık ve neredeyse oybirliğiyle şu sonuca vardık: “Yasa güzel, bize vaat ettiği paradigma değişikliğini hayata geçirmek lazım, gerçek bir zihniyet değişikliğine ihtiyacımız var”, hizmet etti RCD Concursal’ın iflas alanındaki ortak avukat, Cristian Valcárcel. “Bu ülkede, iflas sürecini mümkün olan en kısa sürede başlatmanın itibar kaygısı olmaksızın prosedür sayısını artıran kültürel bir değişime ihtiyaç var.” Roca Junyent’in ekonomisti ve ortağı, Josep Pujolras.

Onlarla birlikte onlar da benzer görüşte bulunmuşlardır: Barselona 1 Numaralı Ticaret Mahkemesi’nin itibari sulh hakimi, Yolanda Rios; O Cercle d’Economia’nın başkanı, Jaume Guardiola; ve Pimec’in başkanı, Antoni Cañete. Bunların hepsi bir gerçekliğin ana hatlarını çizdiler. Avrupa Birliği (ve özellikle, ispanya), yaşayabilir bir şirketin bir talepte bulunduktan sonra ölmemesini sağlamaya çalışmak için yeni bir yasal çerçeve tasarladı. iflasİspanya’ya “doğru yöne giden bir ruhla” gelen bir yasa ve “iyi bir niyet” ama şu anda yarışmaların %90’ının tasfiyeyle sonuçlanmasına engel değil.

Cañete, “Pratikte işe yaramıyor” diye özetledi. Örneğin eksiklikler buluyor. mikro işletme arazisiBu yasada biraz çaresiz kalıyor, ancak en çok yinelenen mesaj, sorunun büyük bir kısmının yasanın içinde olmaktan çok dışında olduğuydu. Pujolràs, “Tamamen gerekli olan bir kültürel değişime ihtiyacımız var” diyerek iki önemli konunun altını çizdi: İspanya’daki ana içgüdü genellikle kişisel varlıkları korumak ihalelerin geç ve kötü bir şekilde sunulduğu, şirketlerin çok az oksijene ve tepki verme kapasitesine sahip olduğu belirtiliyor.

Ayrıca Guardiola, Brüksel’in taahhütlerinin imzalanıp imzalanmadığını sorguladı. Avrupa’yı yeniden sanayileştirmek çok daha fazla güç veren bir yasa ile büyük yerli şirkete güç kazandırıyor. yatırım fonları. Cercle d’Economia başkanı, bu tür şirketlerin, tanımı gereği, temel amacının normalde belirli varlıkların üçüncü taraflara taşınması veya satılmasıyla elde edilen kârını maksimuma çıkarmak olduğunu söyledi.

Hamursuz yarışmalar

Bu anlamda Celsa ve mülkünü kurucu aileye değil alacaklılara devreden iktidar baş kahraman haline geldi. “Direktif açıkça şunu söylüyor: mevcut veya yakın iflas durumuDavada hakimin cezasını hiçbir ayrıntıya girmeden savunan Yargıç Ríos, “KOBİ olmayan bir şirket alacaklılar tarafından yutulabilir” diyerek havada kalan tek şeyin, belki de şu olup olmadığıdır: Böyle durumlarda bu tür kararların tek bir kişiye düşmeyeceği konusunda mutabakata varılması gerekir. “Stratejik bir Katalan şirketini kaybetmek utanç verici ama bir yargıç kendisini normun çizdiği yoldan ayıramaz” diye sözlerini tamamladı.

Alakalı haberler

Bunun ötesinde, Valcárcel’in de işaret ettiği gibi Celsa’nın davasının normdan ziyade bir istisna olduğu göz önüne alındığında, bu uzman grubunu ilgilendiren diğer meseleler bir kez daha en önemli konulardır. mikro işletmeler için prosedür (“Başarısızlığa mahkumdur, çünkü iflas arabuluculuğu”, aynı avukat güvence verdi) ve parasız yarışmaların yükselişiiflas reformuyla yakından bağlantılı bir başka olgu.

Avukat, “Yasa koyucu garantör olmak istiyordu ama çok bilgiliydi” dedi. Daha önce hakimin, şirketleri yöneten bu yola başvurma seçeneği vardı. Borçlarının tamamını karşılayacak yeterli varlıkları yok (ki bu zaman ve para açısından daha uygun maliyetlidir), ancak artık sulh hakimini bu yola gitmeye zorlayan dört varsayım vardır. Valcárcel, “Bazen iflasa parasız gidebilmek için en iyi şeyin önceden anlaşma yapmak olduğunu düşünürsünüz” dedi. Aslında onun arkasındaki Yargıç Yolanda Ríos, bu tür davaların zaten bulunduğunu doğruladı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir