Yeni Ekonomi Bakanı Calviño ile aynı yetkilere sahip olacak mı?

Carlos’un Bedeni Portföyünün varisi Ekonomi, Ticaret ve İşletmeyakın zamanda işgal ettiği Nadia CalvinoAvrupa Yatırım Bankası’nın genel merkezinde başkanın ofisine gitmek için çoktan çantalarını toplamış olan (EIB) 1 Ocak’tan itibaren Lüksemburg’da. Ancak Yöneticinin ekonomi politikasını yönetmeyi içeren bu pozisyonu almak, bugüne kadar kimin kim olduğunu ortaya çıkarmayacak. Hazine Genel Sekreteri selefiyle aynı yetkilere sahip olmak.

Aslında Calviño’nun son derece güvendiği bir kişi olan Body, onun tanıklığını kabul etmez. birinci başkan yardımcısı şunu işgal ediyordu ve fiilen olması gereken de buydu Kabinenin ‘iki numarası’ Büyük güç biriktirmek ve Hükümet başkanının vekili olmak, Pedro Sanchez, o orada olmadığında. Bu pozisyon artık Hazine başkanının eline geçiyor. Maria İsa MonteroCEO’nun en güvendiği kişilerden biri ve aynı zamanda PSOE’nin ‘iki numarası’. Kendisi yalnızca bu işlevi yerine getirmekle kalmayacak, aynı zamanda ekonomik alanı da koordine edecek, yani sonuçta Kolordu’nun doğrudan başkanı olacak.

Siyasi filtre

Her durumda, Ekonominin yeni başkanı prensipte miras alır Hükümetin ekonomik işlerden sorumlu temsilci komisyonunun başkanlığıYürütmenin ekonomi politikalarının tartışıldığı organ olan, her ne kadar daha teknik bir profille de olsa, öncelikle bunun geçmesi beklenebilir. siyasi filtre Geçtiğimiz haftalarda Calviño’nun ayrılışının doğrulanmasından bu yana, ikinci başkan yardımcısı Sumar’ın ve Çalışma Bakanı’nın sorumluluğunda olduğundan, en azından sosyalist kanat açısından koalisyon hükümetinin ‘özlerinin koruyucusu’ olarak hareket eden de Montero, Yolanda Diaz.

Bugüne kadar Montero ve Díaz arasında kendisi ve Calviño arasında olduğundan daha büyük bir uyum vardı, ancak Montero’nun yeni rolü bazı şeyleri değiştirebilir. Krizle mücadele tedbirleri kararnamesi üzerinde anlaşmayı başararak Sumar’la anlaşmaya varma yeteneğini gösteren Montero, kilit bir parça. Bütçe müzakerelerini kontrol etmek ve Yöneticinin hesaplarını garanti etmesi gereken ortakların bir araya gelmesiyle müzakere etmek. Aynı zamanda aşağıdaki zorluklar karşısında Mali ve Mali Politika Konseyi’nin (CPFF) başkanı olarak özerkliklerle diyaloğa liderlik edecek. bölgesel finansman reformu ve borç affı. Kapılardan dışarıya doğru, zaten bildiği ve Calviño gibi bu konuda derin bir uzmanla çalıştığı Brüksel’in koridorlarında gezinmek için ayrılan kişi Corpus olacak. Bu da Avrupa Birliği (AB) için bir süreklilik mesajını temsil ediyor.

Başkan yardımcılarını düzenleyen 29 Aralık tarih ve 1231/2023 sayılı Kraliyet Kararnamesi’nde, “Hükümetin Birinci Başkan Yardımcılığı, Hükümet Başkanı tarafından kendisine verilen görevlerin yerine getirilmesinden sorumludur.” Yetki verilen komisyonun başkanlığının da kendisine verildiği kısım metinden kayboluyor ve aynı zamanda Montero’nun şimdiye kadar işgal ettiği dördüncü başkan yardımcılığı da ortadan kalkıyor.

Alakalı haberler

Ekonomi Bakanlığı, başına geçtiği özerk bir departman haline gelen dijital dönüşüm portföyünü zaten kaybetmişti. José Luis EscriváSosyal Güvenlik eski başkanı ve mimarı emeklilik sistemi reformu. Olasılıklardan biri, bu pozisyonun, valinin görev süresinin haziran ayında sona ermesini beklerken geçici bir pozisyon olması. İspanya Bankası, Pablo Hernández de Cos; ve Escrivá onu rahatlattı.

Bu arada, sadece tüm ekonomik alanda değil aynı zamanda Hükümette de siyasi ağırlık ve yönetim yetkileri kazanan Montero’nun liderliğindeki kamu işlerini de o yürütüyor. Escrivá’nın bakanlığında artık Telekomünikasyon ve Dijital Altyapıdan Sorumlu Devlet Sekreterlikleri, Dijitalleşme ve Yapay Zeka Sekreterliği ve Kamu İşlevleri Sekreterliği bulunmaktadır. Ve Hazine, Maliye, Bütçe ve Harcamalardan Sorumlu Devlet Sekreterlikleri.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir