Zalando’ya liderlik etmesi için Amancio Ortega’dan ilham alındı

Konuşurken İspanyolcayı İngilizceyle değiştiriyor, çünkü evinden uzakta geçen bunca yılın bedeli ağır oluyor. O zamanlar öğrendiği anadilinde kendisini daha kötü ifade ettiğini hissediyor çoğu zaman. Valladolid bugün çok uzakta. Sara Díez’in 48 yıl ve üç kız çocuğu annesidir. Beş buçuk sürer Berlin merkezliama aynı zamanda P’de çalıştı ve okudu.aris, Amerika Birleşik Devletleri ve Hollanda. Kendisini 20 yılı aşkın bir süredir modaya adamıştır ve bu sektörde üç büyük isimle birlikte faaliyet göstermeyi başarmıştır: Zara’nın ve şimdi kadın kategorisi ve kendi markalarından sorumlu başkan yardımcısı olarak, Zalando.

Üçünde de uzun bir kariyer geliştirdi ve hepsi aynı şeyin peşindeydi: zorluklar. “Ben son derece meraklı bir insanım. Güncel kalmayı ve öğrenmeyi severim. Ama bana çekici gelen çok az şirket vardı. Ve benimle temasa geçenler şanslıydım” diyor. “Inditex’te bir miras bırakma fırsatım oldu. etkileyici bir profesyonel kariyer” diye anımsıyor. Nike, çokuluslu şirket zaten “sektörde olup bitenlerin ön saflarında yer alıyordu, küresel bir referans noktasıydı.” VE Zalando “Tüm Avrupa’nın en hızlı büyüyen şirketlerinden biri oldu.” Orada bir ekibin sorumlusu 400 kişi. Ve eğer ona bu yola liderlik etmek için ilham kaynağının ne olduğunu sorarsanız, cevap vermek için bir saniye bile ayırmıyor: Amancio Ortega.

Zara’nın genişlemesi

Inditex’teki zamanı çok erkendi ve ona birçok kapıyı açtı. İş 11 yıldır Zara’da. O zamanlar marka İspanya’da biliniyordu ama dışarıda pek bilinmiyordu. “Nasıl genişlediğini görmek gurur vericiydi.” Bölümüne girdi ithalat ve ihracat ve sadece bir yıl sonra ticari alana taşındı. “Inditex’in çok düz bir liderlik yapısı vardı ve birçok fırsat sağlıyordu. Yeni zorluklarla yüzleşmeye hevesli olanlarımız şirketin bazı bölümlerine liderlik etmeyi başardılar” diye düşünüyor.

Çokuluslu şirketin sahibi olarak bahsettiği kişiden özel bir hayranlıkla bahsediyor. “Bay Ortega”: “Onun söylediklerini çok yakından takip ettik. bir tür guru Kendisini çok hazır bulunan biri olarak tanımlıyor.” Onu “diğerlerinden ayrı bir ofisi olmayan, son derece basit bir insan, “Herkesle birlikte oturdu”.

Bu liderlik tarzı onun yöneticilik kariyerine damgasını vurdu. “Bu bir ilham kaynağı. Çok şey devretti ve insanlara inandı.” Bir anekdot olarak Díez, Ortega’nın özellikle bakmakla yükümlü olunan kişilerin kriterlerini dikkate aldığını açıklıyor: “Onların son müşteriye en yakın olanlar, yani en çok dinlememiz gerekenler onlardı. Ve bu ruhu nasıl sürdüreceğini biliyor.”

Inditex’te 11 yıl çalıştıktan sonra onunla sözleşme imzaladı Nike. Tam da şirket kendi markalarını ve ürünlerini geliştirirken çevrimiçi iş, Çünkü o zamana kadar sadece toptan satış yapılıyordu. Bu süreçte “Inditex, yetenek bulma konusunda referans oldu”. Díez oldu Avrupa ve Afrika’daki kadın ve çocuk alanlarından sorumludur. “Dijital büyüyordu, fiziksel olanla kesişimlerini çok iyi anlamamız gerekiyordu. Ve her şeyden önce tüketiciyi şaşırtmaya, markaya bağlılık yaratmaya odaklanmalıydık.” Çokuluslu şirket başından beri öne çıktı hikaye anlatımı ve tüketiciyle sürdürmeyi başardığı bağlantı. Ve mağaza içi hizmetleri “benzersizdi.”

Şimdi Zalando’da

Díez, Zalando’da bir sorumluluk daha kazandı. Görevlerinden ilki şuydu: kendi markalarınızı yeniden düşünün. Şirket, diğer markalar ‘pazara’ girmekle ilgilenene kadar ürünlerini satan 15 kişiyle doğdu.Pazar yeri’. Artık harici olanlar 6.000’den fazla ve kendilerine ait yalnızca altı tanesi kaldı.

Alakalı haberler

“Markalarımızın rolünü yeniden tanımlamamız gerekiyordu. Şirketin değerlerini temsil etmeleri gerekiyordu. Bir inovasyon kuluçka merkezi haline geldiler ve pazarın geri kalanına örnek teşkil etmelerini amaçlıyorlar.” Bir işletme olarak faaliyet göstermelerine rağmen büyümeye odaklanmıyorlar. Ve artık hepsi şunları içeriyor: Engellilere yönelik koleksiyonlar. “Diğer giysilerle aynı satış fiyatlarına ve sürdürülebilirlik kriterlerine saygı duyuyoruz” diye açıklıyor. Ayrıca tasarım, çünkü çoğu zaman bu ürünler “sadece işlevsel olmaya odaklanıyorlar”, nane. “Bu, en çok gurur duyduğum başarılardan biri” diye kabul ediyor. Ve şunu ekliyor: “Moda dünyası, iyi kullanıldığında kapsayıcılık ve etki gücüne sahip olabilir.”

Ve Díez olmaya kararlı kızlarına rol model. “Onlara bir aileye sahip olabileceklerini ve istedikleri yere gidebileceklerini gösterin.” Ama kendininkini özlüyor Hondarribia, San Sebastián’ın yanında bir kasaba. Ne zaman olacağını bilmese de oraya dönmek istiyor. “Onları sık sık görüyoruz ama Chistorra sandviçi hayal ediyorum“diye şaka yapıyor. Uzaktan çalışmaya yönelik yeni ve büyüyen trendin onu tekrar evine yaklaştıracağına inanıyor.

Daha fazla tüketin

Moda dünyasında geçirdiği bunca yıl, Sara Díez’in sektör hakkında sağlam bir fikir oluşturmasına yardımcı oldu. “Tüketici giderek daha sürdürülebilir ürünler istiyor ancak bu, satın alma alışkanlıklarına %100 yansımıyor” diye açıklıyor. Aslında bu irade ve sürdürülebilirliğe ilişkin giderek katılaşan düzenlemelerin uygulanması, sektörü yeni bir döneme doğru itiyor. “Farklı şekilde tüketilecek. Dayanıklılık gibi unsurlar, tüketim hızı ve mevsimselliğin önüne geçecek. Ayrıca fiyatların en sürdürülebilir uygulamaları ve işçiler için daha iyi koşulları yansıtması gerekecek” diye belirtiyor. İkinci el ve malzemelerin geri dönüştürülmesi gibi döngüsel eğilimler güçlenecek. Çünkü “aşırı tüketim sorunun bir parçası” diye ısrar ediyor. “Moda dünyası inceleme altında” diye bitiriyor sözlerini.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir